Vocaloid w pigułce - informacje dla osób zielonych

b74

Vocaloid w pigułce

W tym wpisie staramy się wyjaśnić podstawowe informacje na temat Vocaloidów :)


Vocaloid to oprogramowanie stworzone w 2004 roku przez firmę Yamaha. Jest to narzędzie muzyczne służące do syntezy śpiewu. Jego działanie opiera się na zasadach podobnych do tradycyjnych syntezatorów instrumentalnych, w których użytkownik może poprzez wybór odpowiedniej komórki ustalić wysokość oraz długość wydawanego dźwięku. Najprościej pisząc, Vocaloid potrafi wyśpiewać dowolną piosenkę wedle życzenia.

Jak to działa? Dawcami głosów w programie są prawdziwi wokaliści, których próbki głosów zostały odpowiednio przetworzone tak, by brzmiały dobrze i wyraźnie niezależnie od szybkości czy wysokości śpiewu. W ten sposób powstają tzw. voicebanki, czyli głosy dostępne do użycia w aplikacji.

No właśnie – voicebanki. Te są tworzone przez deweloperów niezwiązanych z Yamahą, które potem są dostępne w sklepach jako osobne oprogramowanie. Jednym z pierwszych takich deweloperów (a dokładniej – drugim) była firma Crypton Future Media. Zdecydowała się na oryginalny pomysł polegający na tym, by każdej wersji programu różniącej się głosem przydzielić postać, której wizerunek w mangowym stylu przedstawiony zostanie na pudełku. Okazało się to być strzałem w dziesiątkę – dzięki temu zabiegowi popularność programu znacznie wzrosła, a poszczególne Vocaloidy stały się wirtualnymi gwiazdami mającymi wielu fanów.

Pudełka z oprogramowaniem Vocaloid

Pudełka z oprogramowaniem Vocaloid

 

 

W ślad Cryptonu poszło wiele firm i obecnie niemal każdy voicebank posiada swój awatar. Koncepcja rozwinęła się do tego stopnia, że mało kto zaprząta sobie głowę zapamiętywaniem nazw wszystkich Vocaloidów, zwłaszcza od trzeciej generacji wprzód. Co może dziwić, znaczna większość postaci nie posiada oficjalnego charakteru. Ten celowy zabieg miał na celu sprawić, by to fani oraz twórcy piosenek ukształtowali taki wizerunek Vocaloidów, jaki im najbardziej odpowiada. Pomysł ten co prawda może wydawać się dziwny, lecz sprawdził się doskonale.

Cosplayerzy przebrani za Vocaloidy

Cosplayerzy przebrani za Vocaloidy

 

Wirtualni piosenkarze szybko wytworzyli wokół siebie unikalną społeczność napędzaną przez artystów. Mogą się w niej odnaleźć zarówno kompozytorzy, wokaliści (tzw. Utaite), instrumentaliści, tancerze, cosplayerzy, graficy oraz animatorzy. Popularnym narzędziem wykorzystywanym przy tworzeniu PV (ang. Promotion Video – teledysków) jest darmowy program MikuMikuDance, który został stworzony przez fanów Vocaloidów. Służy on do tworzenia animacji poprzez kontrolowanie trójwymiarowych modeli postaci. Posiada wiele różnych opcji do wyboru, które zazwyczaj są domeną bardzo rozbudowanych, komercyjnych programów graficznych 3D. To może dać pojęcie na temat tego, jak spory i zorganizowany jest cały fandom, czyli społeczność fanowska.

Wykorzystując popularność swoich Vocaloidów, Crypton zorganizował koncerty z ich udziałem. W tym celu posłużył się projekcją obrazu na przezroczystym ekranie umieszczonym na scenie. Co prawda użyte modele postaci są trójwymiarowe, lecz wyświetlane są na płaskiej powierzchni, więc błędem jest nazywanie ich hologramami. Wirtualne postacie mogą tańczyć, śpiewać, zmieniać ubrania oraz występować w duetach. Dodatkowo, towarzyszy im zespół składający się z prawdziwych muzyków. Koncerty te każdorazowo przyciągają tysiące fanów.

Hatsune Miku na jednym ze swoich koncertów

Hatsune Miku na jednym ze swoich koncertów

Vocaloidy przez ponad dziesięć lat swojego istnienia zdobyły wielką popularność. Z roku na rok staje się ona coraz większa i już dawno szał na nie wyszedł poza granice Japonii. Oliwy do ognia dolewa Yamaha, która usilnie pracuje nad poprawą brzmienia anglojęzycznych Vocaloidów. Postać Hatsune Miku była bohaterką opery wystawionej we Francji, wystąpiła w amerykańskim programie Late Night with David Letterman, oraz odbyła trasę koncertową w Stanach Zjednoczonych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Google+