Słowniczek pojęć

Hatsune.Miku.full.1025920

Słowniczek pojęć

Wyjaśnienie znaczeń najczęściej używanych słów i pojęć związanych z Vocaloidami.


Character Vocal Series – seria Cryptonloidów, do której należą wszystkie Vocaloidy Cryptonu drugiej i kolejnych generacji. Są to: Hatsune Miku, Kagamine Rin, Kagamine Len i Megurine Luka.

Crypton Future Media – Firma odpowiedzialna za stworzenie Vocaloidów cieszących się największą popularnośćią. Zapoczątkowała nadawanie Vocaloidom spersonifikowanych awatarów. Zwykle nazywana jest skrótowo: Crypton.

Cryptonloid – Vocaloid stworzony przez firmę Crypton Future Media. Należą do nich: Meiko, Kaito, Hatsune Miku, Kagamine Rin, Kagamine Len i Megurine Luka.

EXIT TUNES – wytwórnia muzyczna znana ze swoich licznych składanek z Vocaloidami oraz dzięki stworzeniu Vocaloida MAYU.

Fanloid – Postacie inspirowane Vocaloidami, które zostały stworzone przez fanów. Zwykle tworzone są przez grafików i posiadają wizję wyglądu, lecz nie mają swojego głosu i nie można z nich korzystać za pomocą syntezatorów śpiewu. Czasem się jednak zdarza, że do danego fanloida przypisuje się specyficzne ustawienia głosu istniejącego Vocaloida. Przykładem Fanloida jest Akita Neru.

Hatsune Miku – najpopularniejszy Vocaloid autorstwa Crypton Future Media i pierwszy należący do Character Vocal Series. Maskotka MikuWorld 😉

Hatsune Miku: Project DIVA – seria gier muzycznych na konsole Sony PlayStation. Jej producentem jest Sega we współpracy z Crypton Future Media.

Hatsune Miku (and Future Stars): Project Mirai – seria gier muzycznych na konsole Nintendo. Jej producentem jest Sega we współpracy z Crypton Future Media. Od drugiej odsłony zrezygnowano ze słów and Future Stars zawartych w tytule.

KARENT – wytwórnia muzyczna założona przez Crypton Future Media wydająca vocaloidowe albumy. Obecnie posiada ponad 5 000 utworów w swoich zbiorach, które można pobierać drogą cyfrową.

MikuMikuDance – Program komputerowy pozwalający na tworzenie trójwymiarowych animacji z udziałem modeli postaci. Został stworzony przez fanów Vocaloidów i służy przede wszystkim do tworzenia PV i fabularyzowanych filmików z udziałem Vocaloidów.

Niconico – (dawniej Nico Nico Douga) – japoński odpowiednik YouTube’a, na którym gromadzi się vocaloidowa społeczność. Posiada specjalny dział, w którym producenci publikują swoje nowe utwory, a fani zainspirowani ich twórczością tworzą układy taneczne i covery śpiewając lub grając na instrumentach muzycznych. Istnieje też kategoria z grafikami związanymi z Vocaloidami.

Piapro – (piapro.jp) japońska strona internetowa, na której wielu twórców publikuje swoje vocaloidowe utwory. Strona ta pozwala na pobieranie ich z zaznaczeniem, że nie będziemy z nich korzystać w celach komercyjnych.

Pochodna – Wszystkie postacie, które powstały na podstawie Vocaloidów/UTAUloidów, lecz różnią się od ich oryginalnych projektów np. strojem lub fryzurą. W ich skład wchodzą Fanloidy oraz np. postaci występujące w PV. Pochodne mogą być oficjalnymi postaciami, czego przykładem jest Snow Miku lub Racing Miku. Innym przykładem pochodnej jest Aimaina, postać z teledysków utworów autorstwa PinocchioP.

PV – (ang. Promotional Video) Teledysk; filmik video stworzony w oparciu o utwór muzyczny.

Utaite – osoba robiąca covery piosenek umieszczająca je potem na Nico Nico Douga.

UTAU – Darmowy program do syntezy śpiewu niepowiązany z programem VOCALOID. Pozwala na tworzenie nowych voicebanków przez nagrywanie głosu.

UTAUloid – postać reprezentująca daną bibliotekę głosu programu UTAU. Przykładem UTAUloida jest Kasane Teto.

Voca-P, Vocalo-P – Producent tworzący vocaloidową muzykę. Artyści często dodają do swojego pseudonimu końcówkę „-P” pełniącą rolę sufiksu honoryfikatywnego i oznaczającą bycie producentem.

VOCALOID – Program służący do syntezy śpiewu opracowany przez firmę Yamaha; silnik będący bazą do tworzenia Vocaloidów. Obecnie powstały jego cztery generacje.

Vocaloid – postać reprezentująca daną bibliotekę głosu programu VOCALOID.

Voice provider/voicer – osoba będąca dawcą głosu dla Vocaloida.

Voicebank – biblioteka głosu przeznaczona dla programu VOCALOID. Niektóre Vocaloidy posiadają kilka voicebanków opartych na innych generacjach programu VOCALOID, dających inne brzmienie lub możliwość śpiewania w innych językach. Przykładowo, Hatsune Miku, Hatsune Miku Append, Hatsune Miku V3 i Hatsune Miku V3 English to osobne voicebanki.

VOICEROID – Program do syntezy mowy (nie śpiewu!) niepowiązany z programem VOCALOID; stworzony przez AH-Software.

Youtaite – Utaite działający na stronie YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Google+