supercell – grupa, którą zapewne już znasz

Nie ma drugiego tak znanego producenta vocaloidowej muzyki, jak supercell. Większość z nas to właśnie od jego piosenek rozpoczęła swoją przygodę ze słuchaniem japońskich wirtualnych wokalistów – nie inaczej było w moim przypadku. Właśnie z tego powodu swój pierwszy wpis z serii „poznajemy producentów” dedykuję tejże grupie.

Supercell_symbol

 

  • Nazwa producenta: supercell
  • Aktywność: 2007-2013
  • Gatunki: pop, rock, ballada
  • Wykorzystywane Vocaloidy: Hatsune Miku (tylko i wyłącznie)
  • Najważniejsze albumy: Supercell (jedyny vocaloidowy album)
  • Najważniejsze utworyWorld is Mine, Love is War, Melt, Black★Rock Shooter, When the First Love Ends, ODDS&ENDS, Sekiranun Graffiti
  • Podobni wykonawcy: HoneyWorks, livetune, DECO*27

 

Supercell (a właściwie: supercell, pisane małą literą) to krąg tworzący muzykę doujin będącą mieszanką popu i rocka. Rozpoczął swoje działanie w 2007 roku i składa się z jedenastu członków. Jest jednym z najpopularniejszych producentów muzyki z użyciem Vocaloidów, a jego dwa albumy uzyskały w Japonii status Złotej Płyty (ponad 100 tys. sprzedanych kopii w ciągu roku).

Spośród wszystkich członków najbardziej wyróżniającą się osobą jest z pewnością Ryo – lider grupy. To on odpowiada za założenie zespołu, aranżacje i teksty piosenek. Reszta spośród całej jedenastki to instrumentaliści oraz graficy tworzący artworki i filmiki PV.

 

Warto wspomnieć o sposobie, w jaki powstał supercell. 7 grudnia 2007 roku Ryo (działając solowo) opublikował na Niconico swój pierwszy oryginalny utwór – Melt. Do filmiku PV wstawił grafikę autorstwa 119, wykorzystując ją bez pozwolenia. Gdy jej twórca się o tym dowiedział, postanowił spotkać się z Ryo. Skończyło się to tak, że obaj panowie podjęli współpracę. Wkrótce do tego duetu dołączyły kolejne osoby, tworząc supercell.

Już od samego początku talent Ryo do tworzenia muzyki nie przeszedł bez echa. Praktycznie wszystkie piosenki supercella zostały docenione przez internautów i znalazły się na szczytach list popularności. Grupa jest znana z tego, że jedynym Vocaloidem, którego wykorzystuje, jest Hatsune Miku. Jej utwory w głównej mierze należą do lekkiego, wręcz balladowego popu, lecz znajdują się wśród nich wyjątki – Love is War i Parade of Liars odbiegają od reszty swoim rockowym brzmieniem. Supercell w świetny sposób korzysta z szerokiej gamy instrumentów muzycznych: używa gitar o różnym brzmieniu, klawiszy, a nawet instrumentów smyczkowych. Nie boi się również korzystać z elektronicznych wstawek, a operowanie głosem Miku opanował do perfekcji. Przy piosenkach Supercella można się niezwykle odprężyć; brzmią nad wyraz słodko i chyba żaden voca-P nie opanował tworzenia tak pięknych love songów.

 

Grafika promująca utwór World is Mine

Grafika promująca utwór World is Mine

Myśląc o supercellu, fani Vocaloidów od razu powinni skojarzyć album zatytułowany tak samo jak nazwa zespołu. Został wydany 4 marca 2009 roku przez giganta Sony Music. Jest on kompilacją jego najbardziej rozpoznawalnych utworów i wniósł on do vocaloidowego fandomu tak wiele, jak jeszcze żaden inny album. Zawiera łącznie 12 kawałków, w tym: World is Mine, Love is War, Melt, Black★Rock Shooter czy When the First Love Ends. Są one uznawane za najpopularniejsze vocaloidowe utwory i nie sposób je przeoczyć choćby mając szczątkowe rozeznanie w Vocaloidach. Osiągnęły gigantyczną popularność na Niconico, YouTube, znalazły się w grach z serii Project DIVA czy na koncertach. Najbardziej zdumiewającym osiągnięciem jest to, że na podstawie Black★Rock Shooter zostało stworzone anime i gra na konsolę PSP.

  
Niestety, jest to jedyny album studyjny supercella, w którym możemy usłyszeć głos Hatsune Miku. Po niebywałym sukcesie pierwszej płyty grupa postanowiła obrać inną ścieżkę rozwoju i zrezygnowała z cyfrowej wokalistki. W drugim albumie zatytułowanym Today Is A Beautiful Day jej miejsce zajęła Nagi Yanagi, natomiast w trzecim – Zigaexperientia – Koeda. Co ciekawe, żadna z nich oficjalnie nie została członkinią kręgu. Utwory skomponowane przez Ryo można usłyszeć w anime Guilty Crown, którego jedna z bohaterek jest członkinią fikcyjnego zespołu EGOIST. Wydanie albumu z piosenkami tego zespołu zaśpiewanymi przez wokalistę Chelly okazało się tak dużym sukcesem, że Ryo i Chelly postanowili kontynuować współpracę. Jako EGOIST wydali kilka singli, a jeden z nich, Fallen, został wykorzystany w endingu anime Psycho Pass 2.

Niestety, szanse na to, że Ryo powróci do tworzenia utworów z udziałem Hatsune Miku są bardzo nikłe. Zdaje się, że Vocaloidy były dla niego narzędziem, które pozwoliło mu się wybić z tłumu i otworzyło drzwi do nawiązania współpracy z uznanymi wokalistami. Teraz jego uwaga jest skupiona na profesjonalnych, komercyjnych projektach.

Senketsu

Darzę wielką miłością postać Hatsune Miku. Moimi ulubionymi gatunkami muzycznymi są: rock, metal, drum and bass, dubstep, muzyka klasyczna. Poza słuchaniem Vocaloidów wolny czas spędzam oglądając anime, graniem w gry rytmiczne i pochłanianiem orzeszków ziemnych.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Google+