PinocchioP i jego szalona twórczość

Przyjrzyjmy się kolejnemu voca-P. Tym razem za cel obrałem sobie PinocchioP. Jest to artysta znany z szybkich piosenek o zwariowanych melodiach.

 

pinocchiop

  • Nazwa producenta: PinocchioP
  • Aktywność: 2009-?
  • Gatunki: pop, chiptune, electro
  • Wykorzystywane Vocaloidy: Hatsune Miku (niemal zawsze), Kagamine Rin (bardzo rzadko)
  • Najważniejsze albumy: Obscure Questions, Shibou
  • Najważniejsze utwory: Common World Domination, Rotten Heresy and Chocolate, Nina, Slow Motion, Mushroom Mother
  • Podobni wykonawcy: Mafumafu, Zips, LamazeP

PinocchioP swoją przygodę z programem VOCALOID rozpoczął w 2009 roku. Jak sam przyznaje, posiadał wówczas niewielkie pojęcie na temat tworzenia muzyki. Co prawda miał na koncie parę prostych utworów skomponowanych z użyciem programów komputerowych oraz hobbystycznie grał na gitarze, lecz jego twórczość nigdy nie trafiła poza krąg jego bliskich znajomych. Na fali popularności piosenki Miku Miku ni Shite Ageru postanowił nabyć voicebank Hatsune Miku, co okazało się punktem zwrotnym w jego muzycznej karierze. Złapał bakcyla, rozpoczął publikowanie swoich vocaloidowych utworów i zaczął zgłębiać teoretyczną wiedzę muzyczną.

Twórczość PinocchioP jest bardzo unikalna. Jego piosenki zaliczane są do popu i mają charakterystyczne brzmienie pełne elektronicznych, dynamicznych dźwięków. Producent ten przykłada sporą uwagę do komponowania skomplikowanych partii melodycznych często inspirowanych chiptunem, które w połączeniu ze sporym tempem sprawiają wyjątkowe, zwariowane wrażenie. Stworzył także kilka wolniejszych utworów, które śmiało można nazwać balladami, choć nawet w nich można usłyszeć pokręcone melodie.

Ważnym aspektem w muzyce PinocchioP są teksty. Według mnie mało który voca-P może mu dorównać pod tym względem. Ich tematyka zwykle skupia się na życiu, upływie czasu i akcentuje epikureizm. Częstokroć nie są dosłowne i posiadają metaforyczną warstwę. Styl tekstów jest podobny do muzyki i pomimo poruszania trudnych tematów nie szczędzi nam abstrakcji i groteski. Zazwyczaj wrażenie podkreślają ilustracje dołączone do PV. Często występują w nich oryginalne projekty dwóch postaci: Aimainy i Doushite-chan, z których pierwsza jest pochodną Miku. PV przedstawiają niesamowicie surrealistyczną, wręcz narkotyczną wizję świata, co doskonale współgra z utworami.

Modele kartonowe Doushite-chan i Aimainy.

Modele kartonowe Doushite-chan i Aimainy.

PinocchioP wydał do tej pory dwa duże albumy: Obscure Questions z 2012 roku oraz świeżutkie Shibou z końca ubiegłego roku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wiele jego utworów to single, dzięki czemu twórczość tego artysty jest dość pokaźna. Na obecną chwilę skomponował 60 utworów, a ta liczba rośnie z miesiąca na miesiąc. Niemalże za każdym razem korzysta z głosu Hatsune Miku, lecz zdarzyło mu się użyć też Kagamine Rin. Warto dodać, że doszło do jednorazowego collabu pomiędzy PinocchioP a UtsuP (voca-P specjalizujący się w bardzo ciężkiej, metalowej muzyce), czego efektem stał się utwór Gorgeous Big Conversation.

PinocchioP jest jednym z najbardziej znanych vocaloidowych artystów. Doskonałym dowodem na to jest fakt, że istnieje nawet kafejka o nazwie Pinocchio-Tei inspirowana jego twórczością. Łączy ona m.in. miłośników jego twórczości, modeli samochodów sterowanych radiowo, graczy oraz domorosłych muzyków. Więcej o niej możecie się dowiedzieć z poniższego filmiku:

 

Senketsu

Darzę wielką miłością postać Hatsune Miku. Moimi ulubionymi gatunkami muzycznymi są: rock, metal, drum and bass, dubstep, muzyka klasyczna. Poza słuchaniem Vocaloidów wolny czas spędzam oglądając anime, graniem w gry rytmiczne i pochłanianiem orzeszków ziemnych.

Podobne wpisy:

1 odpowiedź

  1. Anonim pisze:

    Używa jeszcze jakichś vocaloidów prócz Miku, Rin i Mayu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Google+