Zmarł Isao Tomita, pionier w muzyce syntezatorowej

Isao Tomita, kompozytor i artysta zajmujący się muzyką syntezatorową, zmarł 5 maja 2016 z powodu przewlekłej niewydolności serca o godzinie 14:51 w Tokio.  Źródła podają, że przewrócił się na ziemię około południa w swoim domu, po czym został zawieziony do szpitala, gdzie zmarł w otoczeniu swojej rodziny. Prywatne uroczystości pogrzebowe odbyły się w dniach 7 i 8 maja.

Tomita rozpoczął swoją karierę jako kompozytor dla Nippon Columbia Co., Ltd., gdzie skomponował wiele utworów, w tym muzykę do pierwszego serialu NHK „Taiga” oraz animacji od Osamu Tezuka. Jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych dzieł jest jednak ścieżka dźwiękowa do filmu „Kimba Biały Lew” z 1966 roku.

W latach siedemdziesiątych był jednym z pierwszych użytkowników, którzy wprowadzili syntezator analogowy do Japonii i wydał wiele ambitnych albumów takich jak Snowflakes Are Dancing oraz The Planets. Zyskał międzynarodowe uznanie jako pierwszy japoński artysta nominowany do Grammy Award w USA.

Tomita odniósł komercyjny sukces, który pozwolił mu na zbudowanie jednego z najlepiej wyposażonych prywatnych studiów elektronicznych na świecie. Lata 80 były dla niego powrotem do pisania własnej muzyki, często opieranych baśniami japońskimi. W 1984 zlecił zbudowanie jedynego w swoim rodzaju instrumentu opartego o system Casio Cosmo dla własnych potrzeb. Dzięki temu dokonał transformacji swoich kompozycji analogowych na cyfrowe.

Dla fandomu Vocaloid znany z koncertu Symphony Ihatov z Hatsune Miku jako solistką. Koncert pierwszy raz został zaprezentowany 23 listopada 2013 w Tokio i cieszył się wielkim sukcesem, który spowodował kolejne cztery rok później w Iwate, Osaka, Shibuya oraz Aichi. Pozytywne wrażenia z tego wydarzenia dotarły także do Chin, gdzie w drodze wyjątku postanowiono zorganizować japoński show. Odbył się on w Pekinie 20 maja 2015 podczas Meet in Beijing Arts Festival.

Fabuła koncertu oparta jest na poemacie o „idealnym mieście” napisanym przez znanego japońskiego autora, Kenji Miyazawa. Tomita połączył głos Hatsune Miku, humanoidalnej persony, która miała symbolizować współczesną japońską popkulturę, z animacjami stworzonymi przez artystę specjalizującego się w astronomii, Kagaya Yutaka.

W zeszłym roku otrzymał nagrodę Japan Foundation Award i mówił o nowym występie „Dr. Coppelius”. Projekt miał być poświęcony jego przyjacielowi, Hideo Itokawa, ojca japońskiej techniki rakietowej, który marzył o stworzeniu hologramu w formie baletnicy.

Z tego co podaje Crypton Future Media „Dr. Coppelius” był planowany do zrealizowania w Shibuya Bunkamura 11 listopada 2016, a dzień później z hologramem Miku.

Ana Rena

Ana/Rena się kłania!~~ Jestem blogerką ze strony The World of Vocaloid oraz administratorką na polskiej Vocaloid Wiki. Moja historia z Vocaloidami zaczęła wydawać pierwsze pąki na przełomie 2008/09, jednak nie wiedziałam wtedy jak to się zwie. Wróciłam do tematu w 2010 zaraz po Cosplay'ach na Ecchiconie 5 i po półtorej roku zaczęłam przygodę z nimi na poważnie. Moimi ulubieńcami są Lily, Hiyama Kiyoteru, VY2, SF-A2 miki, YOHIOloid, v flower oraz ZOLA Project. Po za tym jestem studentką archeologii oraz pracuję, co sprawia, że nie udzielam się zbyt często. W wolnych chwilach dużo czytam (horrory, fantasy i historia alternatywna) oraz gram namiętnie w różnej maści gry Otome. Interesuję się także Konkursem Piosenki Eurowizji, która po Vocaloidach jest moim drugim ulubionym tematem do rozmowy.

Podobne wpisy:

1 odpowiedź

  1. ngadeg pisze:

    Straszne jest to, jak życie jest kruche i jak łatwo może zgasnąć. To był prawdziwy mistrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Google+