Wrażenia z Anime Messe Berlin – Koncertu Vocaloidów i Chihiro Ishiguro. Było fantastycznie!

Jeśli śledzicie naszego Facebooka, być może już wiecie, że pojawiłem się na koncercie Vocaloidów firmy AH-Software i Chihiro Ishiguro. Najwyższa pora zdać relację z tego wydarzenia!

maxresdefault

Anime Messe to konwent kultury japońskiej, który odbył się w dniach 3-5 czerwca 2016 roku. Oczywiście, nie zainteresowałbym się nim wcale, gdyby nie kilka niezwykłych atrakcji związanych z Vocaloidami, których przecież w Europie jest jak na lekarstwo. W piątek odbył się koncert Vocaloidów, natomiast w sobotę miały miejsce: koncert Chihiro Ishiguro, panel AHS na temat tworzenia trójwymiarowych animacji oraz podpisywanie autografów przez Chihiro Ishiguro.

A więc od początku! W piątek za sprawą drobnych komplikacji związanych z podróżowaniem miejscowym transportem publicznym udało mi się pojawić na koncercie niemalże na ostatnią chwilę. Samo wpuszczanie ludzi rozpoczęło się o 19:30, i od tego czasu przez pół godziny (według relacji Haku, który był ze mną) utworzył się niemały kolejkon, który na szczęście momentalnie zaniknął przed moim przyjściem (o 20:15). Od razu skierowałem się w stronę sali koncertowej, gdzie przed wejściem wręczono mi glowsticka. Udałem się na halę widowiskową, gdzie helperzy pomogli mi w odszukaniu wolnego miejsca siedzącego. Miejsce to wywarło na mnie duże wrażenie; nie spodziewałem się tak kameralnego pomieszczenia.

Jedno ze stoisk z figurkami. Zdjęcie autorstwa kirschi1987

Jedno ze stoisk z figurkami. Zdjęcie autorstwa kirschi1987

Po krótkiej zapowiedzi, na scenie pojawiła się jedna z organizatorek wydarzenia, która wprowadziła Chihiro Ishiguro – dawczynię głosu najpopularniejszego Vocaloida AH-Software, Yuzuki Yukari. Przedstawiwszy się, obie skryły się za sceną, a od razu po tym rozpoczęła się właściwa część koncertu.

Projekcję wyświetlano na półprzezroczystym ekranie polimerowym z użyciem projektorów, czyli dokładnie w ten sam sposób, jak w przypadku koncertów Vocaloidów Cryptonu. Tutaj jednak ekran posiadał mniejsze rozmiary – postacie nie miały zatem dużej swobody ruchu, a ich choreografia była dość ograniczona. By to zrekompensować, uraczono nas sporą ilością efektów animowanego tła, które co prawda były efektowne, lecz zwiększały poczucie dwuwymiarowości projekcji. W trakcie koncertu nie uświadczyliśmy żywych instrumentalistów, całą muzykę odtwarzano z głośników. były także momenty, w których użyto voicebanku Yukari z programu VOICEROID do syntezy mowy, zarówno po japońsku, jak i po niemiecku.

13323631_1754924651451019_2031469664854269338_o

Ostatnie chwile przed koncertem…

Oczywiście, większość repertuaru stanowiły przeboje Yuzuki Yukari. Pozostałe Vocaloidy (Nekomura Iroha, SF-A2 miki, Hiyama Kiyoteru, Kaai Yuki, Tohoku Zunko) wystąpiły jednorazowo, lecz udało im się porwać publikę nie gorzej, niż Yukari. Moim faworytem została Kaai Yuki, której skoczna, popowa piosenka zdobyła moje serce. W połowie wydarzenia na scenę zawitała Chihiro Ishiguro, która opowiadała o swoich wizytach w Europie i niemieckiej kuchni (na miejscu była także niemiecka tłumaczka) oraz – oczywiście! – zaśpiewała parę utworów, w tym dwa w towarzystwie Yukari. Chihiro okazała się być niesamowicie radosną i serdeczną osobą, która całkowicie mnie urzekła. Warto wspomnieć także o jej wyróżniającym się stroju w stylu lolita, który pasuje do niej doskonale.

Warto też dodać, że publiczność nie zawiodła. Cała sala bawiła się świetnie, niemal każdy machał glowstickiem w rytm muzyki, co chwilę można było usłyszeć piski i okrzyki radości, a każdy utwór kończyła burza oklasków. Rytmiczne klaskanie towarzyszyło raz przez całą piosenkę, a na prośbę Chihiro, aby wykonywać charakterystyczne ruchy rękoma do Omiyage, Onigiri cała sala chętnie współpracowała.

Niestety, nie jestem w stanie wymienić kompletnej listy utworów, które zostały odegrane. Pamiętam jedynie następujące: Dreaming Bird, Juzudama, Chikuwa, Caged Girl Omiyage, Onigiri. Cały koncert trwał półtorej godziny. Niestety, robienie zdjęć i filmów było zabronione, więc nie mogę się z Wami podzielić własnymi materiałami :( Polecam jednak zajrzeć na fotki udostępnione przez AH-Software na Twitterze 😉

20160604_145046

Ja z cosplayerką Yuzuki Yukari.

Po koncercie Vocaloidów odbył się jeszcze występ jrockowej artystki Haruka, lecz odpuściłem go sobie. Zamiast tego uciąłem sobie krótką pogawędkę z Haku, udało mi się zrobić fotkę z jedną cosplayerką Yukari i postanowiłem kupić voicebank Yukari na stoisku AnimeRadio.de. Niestety, z racji braku terminalu (co ciekawe, parę dni przed wydarzeniem zapewniali mnie przez Internet, że znajdą się w posiadaniu terminalu płatniczego) nie udało mi się tego dokonać w piątkową noc, ale w momencie, gdy przebywałem na stoisku, udało mi się spotkać przechodzącą Chihiro Ishiguro. Po krótkiej (i niezbyt treściwej z racji bariery językowej) wymianie słów spytałem się o pamiątkowe zdjęcie. Ku zdziwieniu, nie dość, że nie miała nic przeciwko, to wręcz sama mi zaczęła pomagać w wyborze odpowiedniego tła i martwiła się, czy fotka nie wyszła zbyt ciemna. Okazało się, że poza sceną Chihiro jest równie sympatyczna, jak na koncercie! Będąc w hotelu wrzuciłem owe zdjęcie na swojego Twittera, gdzie zdobyło całkiem sporą popularność. AHS i Chihiro udostępnili je poprzez swoje konta. Efekt? W dwa dni wyświetliło je 6 tysięcy osób i polubili je CrusherP i NeutrinoP 😀

Ja i Chihiro Ishiguro, dawczyni głosu Yuzuki Yukari

Ja i Chihiro Ishiguro, dawczyni głosu Yuzuki Yukari.

Następnego dnia też się działo! Po S- i U-Bahnowym rajdzie z hotelu poprzez bankomat do miejsca konwentu udało mi się nabyć zestaw Yuzuki Yukari Complete Jun/Onn/Lin za 120€, po czym udałem się na dobrze mi znaną halę widowiskową. Jako, że byłem przed czasem, udało mi się zahaczyć o występ niemieckich raperów w cosplayach z Naruto, który zamiast przyprawiać o zachwyt, wołał o oczu i uszu kąpiel. Na szczęście chwilę później dobiegł on końca i mogłem cieszyć się koncertem Chihiro Ishiguro.

Sobotni koncert Chihiro trwał zaledwie pół godziny i zostały na nim wykonane 5-6 utwory z openingów i endingów anime. Największą furorę zrobiły My Soul, your Beats! (opening  z Angel Beats!), Dango Daikazoku (Ending z Clannada) oraz A Cruel Angel’s Thesis (opening z Neon Genesis Evangelion). Wokalistka udowodniła, że fenomenalnie radzi sobie w poruszających balladach!

20160604_145128

Panel AHS Workshop. Na tym slajdzie zrzut ekranu z MMD.

Kolejną atrakcją był panel AHS Workshop, na którym dyrektor generalny AH-Software, Tomohide Ogata, przedstawił tajniki korzystania z programu Charamin Studio opracowanego przez jego firmę. Jest to alternatywa dla popularnego MikuMikuDance umożliwiająca osiągnięcie podobnych rezultatów w dużo bardziej przystępny sposób. Ogata postawił tezę, że za pomocą tego programu można utworzyć taneczne PV do dowolnego utworu w mniej niż minutę, co też udowodnił. Oczywiście, wykorzystane zostały w tym celu domyślne ustawienia, ale udowodnił tym samym, jak wygodnym narzędziem jest Charamin Studio. Praca w nim opiera się na korzystaniu z gotowych presetów (należą do nich: pozy, modele postaci, praca kamery, filtry i tła). Pozytywnie zaskoczyła mnie możliwość zdefiniowania ruchu ust poprzez wpisywanie odpowiednich fonemów na osi czasu. Program posiada kompatybilność z modelami stworzonymi z myślą o MMD. Należy jednak zaznaczyć, że w przeciwieństwie do MMD należy za niego zapłacić ok 60-90€ (wybaczcie, nie znam dokładnej ceny). Ogata wspomniał także dość oczywisty fakt, iż AH-Software nie planuje stworzyć niemieckiego voicebanku.

20160604_145128

Panel AHS Workshop. Slajd przedstawiający cechy oprogramowania Charamin Studio.

Po panelu AH-Software nastąpiła sesja podpisywania autografów przez Chihiro Ishiguro. Należało na niej dostosować się do ścisłych wytycznych organizatorów, przez co panowała dość dziwna atmosfera, ale jest to zrozumiałe – przybyło więcej osób niż planowano, a czas był ograniczony. Wtedy to udało mi się dostać podpis Chihiro na wewnętrznej części okładki voicebanku Yuzuki Yukari.

To już koniec mojej relacji! Przez cały czas trwania imprezy bawiłem się fenomenalnie. Eventy od AHS polecam wszystkim fanom Vocaloidów, niezależnie od tego, czy lubią postać Yukari, czy też nie. Rzeczywistość przewyższyła moje oczekiwania i mam nadzieję, że wkrótce w Europie pojawią się kolejne wydarzenia tego rodzaju!

Senketsu

Darzę wielką miłością postać Hatsune Miku. Moimi ulubionymi gatunkami muzycznymi są: rock, metal, drum and bass, dubstep, muzyka klasyczna. Poza słuchaniem Vocaloidów wolny czas spędzam oglądając anime, graniem w gry rytmiczne i pochłanianiem orzeszków ziemnych.

Podobne wpisy:

2 odpowiedzi

  1. A-yo pisze:

    Czemu nie ma czegoś takiego w Polsce? Rodzice mnie w życiu do Niemiec nie puszczą :-(

  2. Ana Rena pisze:

    To jest już pewne. Za rok jadę na 100%!~ xD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Google+