Voice Providers, czyli spis dawców głosu. Część II

Tutaj znajdziecie dalszą część mojego poprzedniego tematu o dawcach głosu dla poszczególnych Vocaloidów.  Jeśli chcecie zacząć od początku zapraszam do tego artykułu.

VOCALOID 3

Mew

Jej voicerką jest Miu Sakamoto. Jest ona profesjonalną piosenkarką pop. Urodziła się 1 maja 1980 roku. Dorastała w Tokio aż do 9 roku życia, dopóki jej rodzice nie zdecydowali przenieść się do Nowego Yorku, by tam kontynuować swoją karierę muzyczną. Jest córką znanego muzyka i kompozytora Ryūichi Sakamoto oraz piosenkarki pop/jazz Akiko Yano.

Miu rozpoczęła swoją karierę muzyczną w Japonii jako szesnastolatka pod nadzorem swojej matki. W 1997 roku zaśpiewała dla swojego ojca „The never ending story”. W 2006 podpisała kontrakt z YAMAHA oraz wydała album Harmonious.

Miu Sakamoto „Phantom Girl’s First Love”

Mew „Phantom Girl’s First Love”


SeeU

Jej voicerką jest Kim Dahee. Jest profesjonalną piosenkarką. Urodziła się 30 marca 1994 roku w Seulu.

Należała do girlsbandu GLAM stworzonego przez wytwórnię Big Hit Entertaintment. Na oficjalnym kanale YouTube GLAM wyjaśniono, że ich nazwa pochodzi od od zdania „Girls Be Ambitious”. Łącznie wydały cztery single: „Party (XXO)”, „I Like That”, „In Front of the Mirror” oraz „Give It 2 U”. W 2013 Dahee wystąpiła także w dramie pt. Monstar wcielając się w rolę Kim Nany.

Niestety jej kariera została przerwana zaraz po tym jak 2 września 2014 zostało zgłoszone na policji, że Dahee wraz z modelką Lee Ji-yeon dopuściły się do szantażu jednego ze znanych koreańskich aktorów, za pomocą kompromitującego nagrania. Finał sprawy roztrzygnął się w sądzie 15 stycznia 2015 i Dahee została skazana na rok więzienia. Tego samego dnia wytwórnia potwierdziła, że kontrakt piosenkarki wygasł z końcem 2014 roku, a zespół się rozpadł.

GLAM (Kim Dahee) „I=Fantasy”

SeeU „I=Fantasy”


CUL

Jej voicerką jest Eri Kitamura, znana też jako KitaEri. Jest ona piosenkarką oraz seiyū pracującą dla firmy Early Wing. Urodziła się 16 sierpnia 1987 roku w Tokio. Aktualnie współpracuje z Asami Imai w grupie ARTERY VEIN. W wolnym czasie pracuje jako mangaka.

Już w dzieciństwie chciała zostać seiyū i pierwotnie karierę rozpoczęła jako Okamura Eri. Po przeniesieniu się do agencji zaczęła działać pod prawdziwym nazwiskiem. W 2003 zdobyła Grand Prix jako debiutująca aktorka za rolę Tatiany Wisła w Last Exile. Natomiast w 2004 roku zadebiutowała jako piosenkarka wykonując utwór „Before the Moment” z anime Mermaid Melody Pichi Pichi Pitch Pure, w którym podkładała głos dla Seiry.

Jest najbardziej rozpoznawalna za rolę Sayaki Miki w Puella Magi Madoka Magica.

Kitamura Eri „Before the Moment”

CUL „Before the Moment”


Yuzuki Yukari

Jej voicerką jest Chihiro Ishiguro. Jest seiyū oraz piosenkarką. Urodziła się 24 styczia w mieście Yubari w Hokkaido.

Jej hobby to aromaterapia oraz imitowanie psich pisków. Pierwszy raz jej głos pojawił się w anime Shugo Chara! jako mało znacząca rola uczennicy i otoczenia.

Jej tożsamość była z początku ukryta. Firma AH Software wydała krótkie oświadczenie, w którym opisali ją jako „kobieta z łagodnym i czystym głosem”. Z okazji pierwszej rocznicy Yuzuki Yukari, podczas Nicocast ujawniono jej imię. Od tego czasu Chihiro bierze aktywny udział we wszystkich wydarzeniach promujących Vocaloidy od AHS.

Chihiro Ishiguro „Hazukashi hodo no Love Song wo Kimi Ni”

Yuzuki Yukari V3 „Hazukashi hodo no Love Song wo Kimi Ni”

Yuzuki Yukari V4 Onn „Anata to Futari De”


IA

Jej voicerką jest Lia. Jest ona piosenkarą oraz tekściarką. Urodziła się 20 grudnia w Ikegami w okręgu Ōta (Tokio).

Znana przede wszystkim z wykonania piosenek do gier komputerowych, anime oraz visual novel od studia Key, m.in.: Air, Tomoyo After: It’s a Wonderful Life czy Angel Beats!

W wieku czterech lat przeprowadziła się do Kawasaki, gdzie zaczęła ćwiczyć balet. Ponad to pobierała nauki śpiewu, które szły równolegle z baletem. Po skończeniu szkoły średniej poszła na studia na uczelni w Massachusett, jednak po roku czasu przeniosła się do Berklee College of Music, a po studiach działała w Los Angeles. Aktualnie mieszka w Tokio. 1 lipca 2009 roku Lia ogłosiła na swoim blogu, że wyszła za mąż oraz, że spodziewa się dziecka. Na tym samym blogu później poinformowała, że 31 stycznia 2010 urodziła jej się córeczka. Trzy lata później, a dokładnie 27 czerwca, urodził jej się syn.

Lia „Tori no Uta”

IA „Tori no Uta”

IA ROCKS „Tori no Uta”


Aoki Lapis

Jej voicerką jest Eguchi Nako, znana także jako Hinanata. Zajmuje się śpiewaniem piosenek jako utaite. Urodziła się 18 maja.

Specjalizuje się w gatunku JPOP, często też wykonywała covery piosenek VOCALOID. Została wybrana przez konkurs przesyłając swoją wersję piosenki, która według niej najbardziej pasowała do Lapis. Konkurs rozstrzygnął się 9 września 2011 roku.

Eguchi Nako „Melancholic” 

Aoki Lapis „Melancholic”


Luo Tianyi

Jej voicerką jest Shan Xin. Jej prawdziwe imię to Wáng Yòujì. Urodziła się 1 stycznia 1989 roku w Zhengzhou w prowincji Henan. Jest profesjonalną aktorką głosową.

Rodzina chciała aby poszła na studia medyczne, ale ją interesowało japońskie anime od kiedy pierwszy raz zobaczyła Hakuto no Ken. Swoją przygodę z nagraniami rozpoczęła w 2004 roku. Początkowo rodzina nic o tym nie wiedziała dopóki jeden z jej krewnych nierozpoznał jej w Man Show. Po skończeniu studiów przeniosła się do Pekinu, gdzie z początku pracowała jako ilustratorka dla dzieci. Później stopniowo zaczęła zajmować się tym co ją najbardziej interesowało, czyli dubbing w celach komercyjnych.

Twierdzi, że najlepsze danie to smażone jajka z pomidorami i smażone skrzydełka kurczaka.

Shan Xin „絕世小攻”

Luo Tianyi „絕世小攻”


galaco

Jej voicerką jest Shibasaki Kō. Jest aktorką i piosenkarką. Urodziła się 5 sierpnia 1981 roku w Toshima (Tokio). Jej prawdziwe imię to Yukie Yamamura.

W wieku 14 lat dostała propozycję od Stardust Promotion, przechodząc ulicami Ikebukuro ze znajomymi. Jednakże wszystko odbywało się przed egzaminami wstępnymi do liceum, dlatego firma musiała zmierzyć się z silnym sprzeciwem jej ojca. Swoją współpracę z firmą rozpoczęła dopiero w wieku 16 lat po zdanych egzaminach.

Jako aktorka zadebiutowała już w 1998 roku w  programie „Club 6”. Największą sławę przyniosła jej jednak rola szalonej i bezwzględnej Mitsuko Souma w filmie Battle Royale. Od tego czasu jej kariera aktorska wzniosła się na skalę międzynarodową, a zwłaszcza na obszarze Azji Wschodniej. Wielkie uznanie zdobyła także za rolę Tsubaki Sakurai w filmie Go, gdzie została wyróżniona jako „najlepsza aktorka drugoplanowa japońskiej akademi”, „Hōchi Movie Award” oraz „the Kinema Junpō Award”. W 2013 jej „Hollywoodzkim debiutem” była rola Miki w filmie 47 Roninów z Keanu Reeves.

Jako piosenkarka zadebiutowała piosenką „Trust my feelings” wypromowaną przez Universal Music w 2002 roku. Nie przyniósł jej jednak dużego rozgłosu. Dopiero jej drugi singiel „Tsuki no Shizuku” sprawił, że stała się rozpoznawalna, a piosenka została użyta w filmie Yomigaeri. Mimo, że sama nie komponuje własnej muzyki, jest autorką większości tekstów jej piosenek. Wiele z jej singli staje się tematami do różnych filmów, seriali i reklam. Jej singiel „Lover Soul” stał się endingiem do serialu Otomen. Kō należy do dwóch grup muzycznych: KOH+ z Masaharu Fukuyama oraz Galaxias! wraz z Deco*27 i TeddyLoid.

Shibasaki Kō „Another World”

galaco „Another World”

galaco NEO „Tears Fall in Space”


MAYU

Jej przypuszczalną voicerką jest Mayumi Morinaga. Jest piosenkarką, urodzoną 19 września 1981 roku w prefekturze Saga. Pracuje dla wytwórni EXIT TUNES. Postanowiła zostać piosenkarką w 1994 roku, kiedy to w gimnazjum wygrała konkurs śpiewacki. Swoją karierę rozpoczęła we wczesnych latach 2000, śpiewając utwory do gier wideo. Stała się rozpoznawalna wraz z wydaniem pierwszego singla „One Million Miles” w 2006, współpracując z grupą Another Infinity.

Do dnia dzisiejszego nie została potwierdzona jako dawczyni głosu dla MAYU. Są jednak przypuszczenia z powodu kilku faktów takich jak imię Vocaloidki, jej pierwsze dema, które były wcześniej wykonywane właśnie przez Mayumi oraz współpraca z firmą, która ją wydała. Niektórzy fani twierdzą także, że sama firma podała tą informację wraz z zapowiedzią wydania MAYU na rynek, lecz po chwili szybko ją usunęła.

Mayumi Morinaga „One Million Miles”


AVANNA

Jej voicerką jest Rachel Dey. Pochodzi z Irlandii i jest kompozytorką, piosenkarką oraz projektantką dźwięków. W wolnym czasie, gdy nie pracuje przy projektowaniu i komponowaniu, występuje w zespole muzycznym Do You Feel What I Feel Deer w Brighton.

Jej wizerunek został opublikowany na łamach artykułu o Avannie dla strony MikuStar z 20 września 2013, w którym został także zamieszczony wywiad z Rachel. Strona z artykułem niestety została skasowana.

Do You Feel What I Feel Deer (Rachel Dey) „Warm The Pot”

(Po lewej)

AVANNA „Half-Life”


ZOLA PROJECT

Z okazji 10 lat silnika VOCALOID został stworzony projekt, który składał się z trzech męskich głosów. W tym celu wybrano ponad 40 kandydatów w wieku nastoletnim oraz po dwudziestce i nagrano tymczasowe banki brzmień. Zostały one przetestowane w najlepszej jakości i wybrano trzy najlepsze. Panowie przeszli półroczne szkolenie w wymowie „zaklęć”, które miały pomóc przy wybraniu fonemów.

KYO

Jego voicerem jest Miyazaki Yū znany bardziej jako NANOX. Jest on piosenkarzem i liderem w zespole ZOLA. Urodził się 25 stycznia 1995, mieszka w Tokio, a jego grupa krwii to B. Jest najmłodszy z całego zespołu. Uwielbia spędzać czas ze znajomymi, japoński rap oraz Vocaloidy.

YUU

Jego voicerem jest Minoru Takahashi znany bardziej jako Minorun. Jest on piosenkarzem w zespole ZOLA. Urodził się 17 czerwca 1992. Mieszka w prefekturze Saitama, a jego grupa krwii to B. Jest najstarszy z całego zespołu. Jego hobby to koszykówka, snowboard oraz anime.

Na początku 2015 roku ogłosił na swoim Twitterze, że odchodzi z zespołu ZOLA. Było to spowodowane tym, iż jego zły stan zdrowia nie pozwalał mu na danie z siebie wszystkiego m.in. podczas koncertów. Zapewnił jednak, że nadal wyraża chęć współpracy przy swoim Vocaloidzie.

WIL

Jego voicerem jest Maui. Jest on piosenkarzem w zespole ZOLA. Urodził się 11 stycznia 1994 roku na Filipinach. Jego grupa krwi to A. Uwielbia koty, mangi oraz gry, a zwłaszcza Puzzle & Dragon, Splatoon oraz Monster Hunter X.

ZOLA (Maui, Minorun, NANOX.) „Join Us”

ZOLA PROJECT „BORDERLESS”


YANHE

Jej voicerką jest Liu Seira (z chińskiego Liú Jìngluò), chińska seiyū oraz utaite znana pod pseudonimem kkryu lub Panda-shi (パンダ氏). Urodziła się 25 listopada 1985 w Pekinie. Pracuje dla Aoni Production, znanej agencji dla nowych talentów. Karierę jako seiyū rozpoczęła już w liceum użyczając swój głos do gier doujin. Jej ojczystym językiem jest mandaryński i zna biegle japoński.

Od najmłodszych lat pragnęła zostać aktorką głosową dlatego w liceum podkładała głos w grach oraz pod pseudonimem kkryu umieszczała swoje piosenki w internecie. W 2006 uczęszczała do Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych, chcąc spełnić swoje marzenie o zostaniu seiyū w japońskim anime. Podczas lat studenckich przybyła do Japonii w ramach wymiany studenckiej i uczęszczała do Aichi Bunkyo University, gdzie spędziła 10 miesięcy. W 2008 ukończyła studia w Pekinie i przeprowadziła się do Japonii. W 2011 wzięła udział w nagraniach do pełnometrażowego filmu animowanego The Tibetan Dog. Jednak dopiero zaczynając pracę z Aoni Production, już jako Liu Seira mogła rozwinąć skrzydła w swojej karierze.

Jej umowa z Shanghai HENIAN rozpoczęła się już w 2013 roku podczas nagrań dla zupełnie innego projektu, którym miał być Zhiyu Moke. Liu została poinstruowana jak wymodelować swój głos, by brzmiał dość głęboko, jak na młodego mężczyznę. Z przyczyny nieodpowiedzialnego zachowania obecnego wtedy prezesa firmy, YAMAHA odebrała wszystkie prawa do znaków VOCALOID CHINA i pozostałe postacie towarzyszące Luo Tianyi zostały pozbawione praw do zostania Vocaloidami. Bank brzmień jednak nie poszedł na zmarnowanie i został użyty przy produkcji YANHE.

Liu Seira „Spinning Song”

YANHE „Spinning Song”


YOHIOloid

Jego voicerem jest Kevin Johio Lucas Rehn Eires, znany także pod pseudonimem YOHIO. Jest szwedzkim piosenkarzem, gitarzystą oraz tekściarzem.

Urodził się 12 lipca 1995 w Sundsvall w Szwecji. Pochodzi z artystycznej rodziny, jest synem Tommy’ego Rehna, członka zespołu heavy metalowego Corroded oraz Johanny Eires. W wieku sześciu lat nauczył się grać na pianinie oraz napisał swoją pierwszą piosenkę, natomiast mając jedenaście lat nauczył się grać na gitarze. Zaczął mówić w języku japońskim od kiedy zainteresował się japońską kulturą oraz stylem visual kei, często także wyjeżdżał do Japonii, by promować swoją muzykę.

Swoją karierę rozpoczął grając w szwedzkim zespole Seremedy, gdzie grał na gitarze. Przykuł specjalną uwagę na siebie z powodu ubierania się w sukienki podczas nagrań. W 2012 nagrał swój pierwszy utwór solowy w języku angielskim „Our Story”. Łącznie nagrał cztery nagrania muzyczne „Sky Limit”, „Our Story”, „Heartbreak Hotel” oraz „Revolution”.

Dwa razy przystąpił w konkursie piosenki Melodifestivalen w 2013 i 2014 roku. Konkurs ten ma wyłonić kandydata, który reprezentuje Szwecję w konkursie Eurowizji. W 2013 wystąpił z piosenką „Heartbreak Hotel”, z którą zaklasyfikiował się do finału i oficjalnie zdobył drugie miejsce w konkursie. W tych okolicznościach został wybrany do reprezentowania Szwecji podczas finału Eurowizji przy odczytywaniu wyników z jego kraju. Rok później przystąpił po raz kolejny do konkursu z piosenką „To the End”, która dostała się do finału, ale zajęła już szóste miejsce.

W 2015 stworzył nowy zespół w którym zebrał m.in. członka swojego starego zespołu. W ten sposób Yohio wrócił do grania w zespole oraz do śpiewania w języku japońskim.

YOHIO „Whitout Wings”

YOHIOloid „Whitout Wings”


MAIKA

Jej przypuszczalną voicerką jest Leire Martínez. Urodziła się 22 czerwca 1979 roku w San Sebastián w prowincji Guipúzcoa na terenie Hiszpanii. Jest baskijsko hiszpańską piosenkarką, tekściarką oraz od 2007 roku wokalistką w zespole La Oreja de Van Gogh.

W 2007 roku wzięła udział w telewizyjnym show Factor X. Została wyeliminowana po sześciu tygodniach. Rok później została wybrana jako nowa wokalistka w zespole La Oreja de Van Gogh.

Do dnia dzisiejszego nie została potwierdzona jako dawczyni głosu dla MAIKI. Przypuszcza się, że to może być ona z powodu iż firma Voctro Labs przed wydaniem ogłoszenia o powstaniu Maiki, zorganizowała konkurs przy współpracy m.in. z zespołem do którego należy wokalistka. Konkurs polegał na wymyśleniu tekstu piosenki, który można było odsłuchać razem z melodią i głosem nieznanego dotąd Vocaloida. Melodia do piosenki została skomponowana przez członków zespołu, natomiast sama Leire tylko nuciła do rytmu, by przybliżyć potencjalnym użytkownikom jak ma mniej więcej brzmieć. Melodia ze zwycięskim tekstem została później pierwszym demem dla Maiki, natomiast sam zespół wprowadził kilka poprawek do tekstu i nagrał do niego klip. Od tego momentu fandom upiera się, że Leire może być jej voicerką.

La Oreja de Van Gogh (Leire Martínez)  „Otra Vez Me Has Sacado A Bailar”


Merli

Jej voicerką jest Misaki Kamata, seiyū i współpracująca z firmą Wonder Space. Urodziła się w prefekturze Aomori.

Misaki asystuje podczas promocji produktów związanych z Merli podczas większych wydarzeń. Okazjonalnie także śpiewa.

Została wybrana za pomocą konkursu przeprowadzonego w podobnych warunkach, jak przy wyborze voicerki dla Aoki Lapis. W marcu 2013 ogłoszono sześć finalistek, po przesłuchaniu wszystkich potencjalnych kandydatek. Ostatnie przesłuchanie odbyło się w rocznicę wydania Aoki Lapis, natomiast wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas Tokyo Game Show 2013.

Misaki Kamata „Justitia”

Merli „Justitia”


Macne Nana & Macne Petit

Jej voicerką jest Haruna Ikezawa, znana także pod pseudonimem Nana-chan. Jest znaną seiyū oraz piosenkarka. Urodziła się 15 grudnia 1975 roku w Atenach (Grecja), dorastała jednak w Kawasaki City w prefekturze Kanagawa. Współpracuje z firmą Across Entertainment. Jest córką znanego japońskiego pisarza, Ikezawa Natsuki i doradczyni zawodowej Ikezawa Schoenbaum Naomi oraz wnuczką znanego poety Fukunaga Takehiko oraz poetki HaraJo Akiko (Kiyoshi Yamashita).

Swoją karierę jako seiyū rozpoczęła już w 1994 roku występując gościnnie w kreskówce Wojownicze Żółwie Ninja, natomiast jako aktorka zagrała Hermie w Sen nocy letniej. Karierę piosenkarki zaczęła rok później, a jej specjalizacją jest JPOP.

Mówi biegle w języku francuskim. Wystąpiła w programie Furansugo kaiwa (francuskie rozmowy), prowadzony przez telewizję NHK, który był prowadzony właśnie w tym języku.

W 2009 roku była ofiarą stalkingu. Otrzymywała ona sporą ilość wiadomości z treścią obraźliwą oraz propozycjami spotkania. Był to bezrobotny mężczyzna, który został szybko zidentyfikowany przez jej fanów i aresztowany. Sama Ikezawa stwierdziła, że wiele razy dochodziło do incydentów, gdzie nie jednokrotnie dochodziło do aresztowań ponieważ znajdowali się tacy, którzy próbowali ją śledzić w drodze do domu, kiedy opuszczała studio późną porą.

Jest wielką fanką Macintosha. Pracuje również w czasopiśmie Mac Fan oraz ma swoją kolumnę o nazwie 天声姫語 Vox Reginae, Vox Dei.  Zafascynowana syntezatorem śpiewu VOCALOID zauważyła, że nie istnieje żaden podobny program na system Mac w tym okresie, dlatego postanowiła to zmienić. Zawarła współpracę z firmą MI7 Japan i rozpoczęła pracę przy nagraniu próbek głosu. Projekt postaci nazwano Nana na cześć jej pomysłodawczyni. Kiedy Yamaha otworzyło się na MacOS X zaproponowano Harunie przeniesienie głosu Nany na silnik V3.

Haruna jest otwarta na różne pomysł związane z Macne Naną. Wyraziła chęć nagrania francuskiego VB zaraz po tym jak ogłoszono projekt ALYS oraz były plany z językiem mandaryńskim. Niestety plany te odłożono na bok.

Haruna Ikezawa „Song of eared robot”

Macne Nana „GIRL(Side A)”


Tohoku Zunko

Jej voicerką jest Satomi Satō znana seiyū oraz piosenkarka. Urodziła się 8 maja 1986 roku w Sendai w prefekturze Miyagi. Pracuje dla Aoni Production, którzy odkryli jej talent. Jej pseudonim to Sugar, gdyż po japońsku satō znaczy właśnie cukier.  Jest absolwentką Tokyo Announce Gakuin Performing Arts College.

Została dwukrotnie zwyciężczynią Seiyū Awards w 2010 w kategorii najlepszy występ muzyczny za „Hōkago Teatime” z K-On oraz w kategorii najlepsze objawienie wśród aktorek za role Wendy Marvell w Fairy Tail, Ritsu Tainaki w K-On! oraz Manami Tamury w Ore no Imouto ga Konna ni Kawaii Wake ga Nai. Ponad to otrzymała nagrodę Animation Kobe w kategorii najlepsza piosenka „Don’t say lazy”, natomiast jej album Hōkago Teatime znalazł się na pierwszym miejscu na liście najlepiej sprzedających się płyt CD według Oricona.

Satomi Satō „Le jour”

Tohoku Zunko „Pastel Imagination”


Rana

Jej voicerką jest Kakuma Ai, zwana również Kuma-chan, znana seiyū. Urodziła się 9 września 1988 roku w prefekturze Fukuoka. Ma 164 cm wzrostu, a jej grupa krwii to 0. Pracuje dla MAUSU PROMOTION. co. ltd.

Zadebiutowała w grze Ciel Nosurge podkładając głos Ion. Jest znana także z takich ról jak Nene z Majocco shimai no Yoyo to Nene, Kenjiro Hata z Genshiken Nidaime oraz Rūko Kominato z Selector Infected WIXOSS.

Kakuma Ai „Dance In Dreams”

Rana V3 „Full Steam!”

Rana V4 „Clearance Sale Fighter”


Chika

Jej voicerką jest Chiaki Ito znana piosenkarka z zespołu AAA, a także aktorka, tancerka i modelka. Urodziła się 10 stycznia 1987 roku w Nagoya, w prefekturze Aichi. Pracuje dla firmy Avex Trax.

Jej ulubionym zajęciem jest kolekcjonowanie perfum oraz sporty różnego rodzaju. Jest miłośniczką zwierząt. Sama posiada dwa pieski rasy chihuahua, których imiona to Jin i Hime, nadane przez wróżkę. W szkole najbardziej lubiła muzykę, natomiast nie przepadała za językami obcymi.

Od 2012 reklamuje pod nazwą „chiaki” markę kosmetyczną Charming Kiss. Wystąpiła m.in. w serialu Honey and Clover jako Hua Ben Yu/ Hagumi Hanamoto oraz wykonała piosenki do tego serialu tj. „Give Me Love” oraz „Clover’s Blessing”. Użyczyła także swojego głosu w anime Sands of Destruction jako Nadeshiko, dla którego zespół AAA wykonał piosenkę do openingu pt. „ZERØ”. Wystąpiła także w filmie Heat Island jako Yoko.

AAA (Chiaki Ito) „drama”

Chika „Et cetera”


Xin Hua

Jej voicerką jest Wáng Wényí początkująca tajwańska aktorka głosowa. Podczas nagrań dla Xin Hua, uczęszczała jeszcze do liceum. Dlatego też firma podczas kampanii reklamowej nie ujawniła jej wizerunku, podając tylko imię i nazwisko. Umowa ta obejmowała aż do stycznia 2016 roku.

Aktualnie brak próbek głosowych.


Yuezheng Ling

Jej voicerką jest QI Inory lub po prostu Princess Qi, jej prawdziwe imię to Manqing Liang, znana w chinach cosplayerka oraz utaite. Urodziła się 2 listopada w Guangdong w Chinach, aktualnie jednak mieszka w Pekinie i jest studentką komunikacji na Uniwersytecie Chińskim.

Wzięła udział w konkursie na dawce głosu, który wygrała spośród 390 uczestników. Zadebiutowała w 2006 roku i od tego czasu jest cały czas aktywna w tworzeniu coverów dubbingów oraz na występach na żywo z ludźmi o takich samych zainteresowaniach. Jest najbardziej znana z „Most Unusual National Wind” oraz „Memoria”. Ma także na swoim koncie utwory dla chińskich animacji i gier jak np. „Glimmer” do Nano-Core. Potrafi śpiewać po japońsku, mandaryńsku i kantońsku (dwóch chińskich dialektach).

QI Inory „Scarlet Drop”

Yuezheng Ling „Scarlet Drop”


Prywatne i anulowane

Akikoloid-chan

Jej voicerką jest Arimoto, amatorkę jeśli chodzi o podkładanie głosu. Została ona wybrana ze strony Koe-bu, gdzie każdy może zostawić swoje nagrania, śpiew i odgrywane role. O niej samej wiemy praktycznie nic. Jej dane zostały utajnione.

Arimoto Nonsense speaker

Akikoloid-chan „I’ll See You at The Blue Convenience Store”


Ring Suzune

Jej voicerką jest Kondo Mika, znana także jako MiKA z formacji Daisy x Daisy. Urodziła się w Niihama w prefekturze Ehime.

Urodziła się w muzycznej rodzinie, więc jej zainteresowanie śpiewem zostało jej zaszczepione od najmłodszych lat. Od czwartego roku życia zajmowała się głównie muzyką Enka. Później przeniosła się do Tokio, gdzie chciała spełnić swoje marzenie o zostaniu piosenkarką Enka. Pobierała wiele nauk, a jej nauczyciele przekonali ją, żeby zapoznała się z innymi gatunkami muzycznymi. W ten sposób uświadomiła sobie, że ciągnie ją bardziej do rockowych brzmień. Od tego czasu rozpoczęła karierę solową z projektem Daisy x Daisy. Jej single były wysoko notowane. Od 2007 roku wydała 3 single, dwa mini albumy oraz jeden pełny i trzy płyty DVD. W lutym 2009, wydała trzeci singiel o nazwie „Brave your truth”, który został użyty do anime Chrome Shelled Regios i znalazł się na dziewiętnastej pozycji na liście Oricon. Od 2010 do 2013 współpracowała z firmą Pony Canyon, gdzie za ich pomocą wydała kolejny singel „Holy Shine„. Od 2014 do dzisiaj współpracuje z Galactica Music.

Występowała również na scenie zagranicznej m.in. w Hong Kongu, Brazylii, Belgii oraz podczas festiwalu w Chinach. Była także gościem podczas pracy przy albumie dla Sound Horizon „Linked Horizon” oraz wystąpiła na żywo podczas ich koncertu w Yokohama Arena. Uczestniczyła w „marszu wolności”, który się odbył w lipcu 2013. Pojawiła się również 26 października 2013 podczas „Revo’s Halloween Party” w Saitama Super Arena.

W 2015 jej lekarz zauważył u niej ostre zapalenie strun głosowych.

Daisy x Daisy (MiKA) „Jealousy, Partly Clear”

Ring Suzune „Jealousy, Partly Clear”


Ueki-loid

Jego voicerem jest Hitoshi Ueki. Urodził się 25 grudnia 1926 w prefekturze Aichi, zmarł 2 marca 2007 w wieku 80 lat. Był aktorem, komediantem, piosenkarzem oraz gitarzystą. Jego kariera filmowa rozciąga się w przełomie 1960-1995.

Jego kariera rozpoczęła się od przystąpienia do komicznego zespołu jazzowego The Crazy Cats prowadzonego przez Hajime Hana. Jego ważne role to przede wszystkim rola w serii filmowej Musekinin Otoko, show komediowy Shabondama Holiday, serial telewizyjny The Hangman oraz dwu godzinne programy telewizyjne z serii Nagoya Yomeiri Monogatari. Otrzymał nominację do nagrody Japan Academy Prize za najlepszą rolę drugoplanową w filmie Akiry Kurosawy, Run. 1978 wygrał ją za rolę w filmie Shukuji, reżyserii Tomio Kuriyama. Grał także rolę Billy’ego Flynn’a w musicalu Chicago. Użyczył swojego głosu Roddy’emu McDowall w filmie Planeta Małp w japońskiej wersji oraz był narratorem w japońskiej wersji Tom i Jerry.

Jego przebój „Hana Hajime” oraz z grupy Crazy Cats o nazwie „Sūdara-bushi”, znalazły się w pierwszej dziesiątce na liście Oricon. Wydał sześć albumów, ostatni Ueki Hitoshi teki ongaku (植木等的音楽; Music of Hitoshi Ueki) został wydany w 1995.

Zmarł 27 marca 2007 w szpitalu w Tokio z powodu niewydolności oddechowej spowodowanej rozedmą płuc. Uroczystości pogrzebowe odbyły się prywatnie dla najbliższej rodziny i przyjaciół, w tym członków zespołu The Crazy Cats.

Pięć lat przed ogłoszeniem jego projektu, YAMAHA zapowiedzieli, że chcą stworzyć VB w oparciu o głos zmarłego piosenkarza. Jego produkcja rozpoczęła się pod koniec 2007 roku. Nowoczesna technologia pozwoliła na nagranie jego głosu z wyodrębnienia fonemów z już nagranych ścieżek wokalnych.

Hitoshi Ueki „Haisoremade~yo”

Ueki-loid „Forever With You”


„hide”

Tutaj mamy podobną sytuację co z Ueki-loidem, jednak nazwa tego VB nigdy nie została podana, dlatego fani okrzyknęli go mianem „hide”.

Jego voicerem jest Hideto Matsumoto, znany bardziej pod pseudonimem hide.  Urodzony 13 grudnia 1964 roku w Yokosuce w prefekturze Kanagawa, zmarł 2 maja 1998 w Tokio. Był muzykiem rockowym, gitarzystą i kompozytorem. Należał do zespołu X Japan oraz hide with Spread Beaver.

Swoją karierę jako muzyk rozpoczął w zespole Saber Tiger (później Saver Tiger). Jednak z powodu braku stałego składu, grupa szybko uległa rozwiązaniu. W między czasie uczył się fryzjerstwa, ale szybko to rzucił i dołączył do nowo powstałego wtedy zespołu X (X Japan). Razem z resztą członków zespołu stał się gwiazdą japońskiej sceny muzycznej. Dopiero wtedy dostrzerzono jego talent. Na swoim koncie miał wiele napisanych utworów dla tej grupy. W 1993 roku rozpoczął karierę solową. Wydał dwa single, które zajęły trzecie i szóste miejsce na liście Oricon oraz jeden album, który znalazł się na pierwszym miejscu na tej samej liście. W kolejnych latach wydał jeszcze dwa albumy, założył własne studio nagraniowe i firmę LEMONed, która skupiała grupy tworzące podobną muzykę. Rok 1996 to jego nowy projekt, który powstał podczas swojego pobytu w Los Angeles. Zespół nazywał się Zilch, gdzie wraz z amerykańskimi muzykami hide postanowił dotrzeć do fanów z całego świata.

W 1997 roku X Japan ogłosił koniec swojej działalności, co bardzo dotknęło to hide. Po rozpadzie grupy popadł on w depresję. Później powołał on kolejny zespół Spread Beaver. Na początku 1998 wypuścili swój pierwszy singel „The Rocket Dive”, natomiast kilka dni przed premierą drugiego „Pink Spider”, świat obiegła bardzo smutna wiadomość.

2 maja 1988 roku w świat poszła wieść, że Hideto ‚hide’ Matsumoto zmarł. W stanie nietrzeźwym, został on przyprowadzony przez przyjaciółkę i swojego brata do apartamentu, gdzie położono go do łóżka i tak pozostawiono. Po kilku godzinach, ta sama kobieta znalazła go w łazience z owiniętym ręcznikiem wokół szyi i przywiązanym do klamki. Pomimo szybkiej reakcji nie udało się go uratować. Mimo, że policja uznała że przyczyną zgonu jest samobójstwo, rodzina Hideto wymusiła do zmiany statusu na „wypadek”. W uroczystościach pogrzebowych wzieli udział m.in. byli członkowie zespołu X Japan, gdzie Toshi odśpiewał jedną z jego ulubionych piosenek „Forever Love”. W tym samym roku zespół Spread Beaver wypuścili album „Ja, Zoo”, gdzie znalazło się kilka utworów, w których tworzeniu brał udział hide.

Podobnie jak w przypadku VOCALOID Ueki-loid, ten głos był próbą wskrzeszenia głosu piosenkarza. Jednak w przeciwieństwie do Ueki-loid, nie wykorzystano z próbek od krewnych. Wszystkie próbki zostały wydobyte z jego piosenek, natomiast aranżacja została wykonana przez muzyka INA, który był bliskim przyjacielem hide, używając do tego swojego oddechu oraz innych dźwięków z piosenek, które dawały wynik bardziej realistycznego brzmienia. Efekt wysiłku pozostawił recenzentom, którzy mieli okazję przesłuchać piosenkę przed premierą, wrażenie, że jest to „niewątpliwie” głos hide. Głos został wykorzystany w albumie „Co Gal”, który został wydany 10 grudnia 2014. Album zawiera „ostatnią piosenkę” hide, który zmarł tuż przed jej wydaniem pozostawiając tylko jej demo w wersji audio oraz tekst. Pierwotnie piosenka „Co Gal”, której tytułem został nazwany cały album, miała zostać wydana w albumie „Ja, Zoo”. Aktualnie album został wydany z okazji pięćdziesiątych urodzin artysty.

hide with VOCALOID technology „Co Gal”

hide „Co Gal”


Zhanyin Lorra

Jej voicerką jest Gui Shen Ren, znana także jako „Turtle Mother”(żółwia matka). Jest chińską piosenkarką, prezenterką radiową oraz aktorką głosową. Urodziła się 1 kwietnia.

Uczęszcza do konserwatorium muzycznego w Xi’an oraz pochodzi z rejonu Shanghai Huangpu. Jest internetową piosenkarką, hostem radiowym oraz jedną ze znanych internetowych aktorek głosowych. Tworzy solucje do gier oraz podkłada głos kilku postaciom z popularnych gier internetowych. Jej najbardziej znane prace to „故国” i „喵汪之歌„. Mało wiadomo o jej prywatnym życiu, włącznie z jej prawdziwym imieniem.

Wzięła udział w konkursie na dawcę głosu i wygrała wszystkie cztery tury. Podczas nagrywania głosu dla Lorry, dostawała zawsze obfitych krwawień z nosa z nieznanych powodów. Nie miała jednak wyboru i musiała nagrywać dalej.

Gui Shen Ren „March rain”

Zwycięska próbka głosu Gui Shen Ren z konkursu

 

Ana Rena

Ana/Rena się kłania!~~ Jestem blogerką ze strony The World of Vocaloid oraz administratorką na polskiej Vocaloid Wiki. Moja historia z Vocaloidami zaczęła wydawać pierwsze pąki na przełomie 2008/09, jednak nie wiedziałam wtedy jak to się zwie. Wróciłam do tematu w 2010 zaraz po Cosplay'ach na Ecchiconie 5 i po półtorej roku zaczęłam przygodę z nimi na poważnie. Moimi ulubieńcami są Lily, Hiyama Kiyoteru, VY2, SF-A2 miki, YOHIOloid, v flower oraz ZOLA Project. Po za tym jestem studentką archeologii oraz pracuję, co sprawia, że nie udzielam się zbyt często. W wolnych chwilach dużo czytam (horrory, fantasy i historia alternatywna) oraz gram namiętnie w różnej maści gry Otome. Interesuję się także Konkursem Piosenki Eurowizji, która po Vocaloidach jest moim drugim ulubionym tematem do rozmowy.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Google+