Voice Providers, czyli spis dawców głosu. Część I

Każdy kto rozpoczął swoją przygodę z Vocaloid pewnie zastanowił się chociaż raz w życiu „no dobra, ale skąd ten voice bank (VB) się wziął?” Otóż każdy bez wyjątku ma swojego voice providera (VP), czyli dawcę głosu. Najprościej mówiąc jest to osoba, która użyczyła swojego głosu, by nagrać próbki dla nowego projektu. Specjalnie dla danego języka układana jest reclista, składająca się od kilkunastu sylab po całe słowa, oddechy i inne dźwięki.

VP może zostać każdy, dlatego nie każdy zostaje ujawniony przy wydaniu nowego projektu. Często zdarza się to ze względów prawnych, a czasami jest to na samo życzenie tej osoby. Jeśli chodzi o aspekt prawny, może to oznaczać, że VP podczas nagrywania VB mógł być niepełnoletni i kiedy dorośnie to on zadecyduje, czy chce ujawnić swoją tożsamość. Może też być to przyczyna polityczna, kiedy dany kraj zabrania na ujawnienie danych osobowych. Z innych względów może to być też przyczyna prywatna, np. obawa przed „kradzieżą głosu”.

Jak wspomniałam VP może zostać każdy. Wielką popularnością cieszą się VB, których dawca jest znanym piosenkarzem lub seiyū, jednak równa się to często też z ich wyższą ceną. Ostatnio popularne są także konkursy w których można znaleźć potencjalnego kandydata. Zdarzają się jednak przypadki, że firmy proponują współpracę ludziom, którzy w jakiś sposób wyróżniają się w internecie.

Po tym wstępie pragnę teraz przedstawić listę aktualnie znanych nam dawców głosu. Kolejność idzie według daty wydania Vocaloidów i generacji silników. Pragnę przypomnieć, że na tej liście mogą znaleźć się także osoby, których nie mamy 100% pewności i są tylko przypuszczeniem ludzi należących do fandomu.

VOCALOID

LEON & LOLA

Pierwsza para Vocaloidów, których voicerów oficjalnie nie znamy. Firma Zero-G jednak od początku ich istnienia daje nam kilka lekkich sugestii. Po pierwsze, wiemy że obydwa głosy zostały wyspecjalizowane do muzyki soul. Później firma podała więcej szczegółów na ich temat. Dawcą Leona ma być czarnoskóry mężczyzna, który jest dobrze znany w środowisku muzycznym w Wielkiej Brytanii. Dodali także, że jest on „dobrym człowiekiem”. To samo się tyczny voicerki Loli, która także ma być czarnoskórą kobietą zajmującą się profesjonalnie śpiewaniem i jest dobrze znana w środowisku muzycznym w Wielkiej Brytanii, jednak pochodzi z Karaibów.

Później ludzie w fandomie przeglądając stare tutoriale dla silnika Vocaloid 1 znaleźli dwa foldery o nazwie „Lance” oraz „Juliet”. Przeszukując internet wzdłuż i wszerz znaleziono bardzo pasujących potencjalnych kandydatów do nadania im tytułu voicerów dla Leona i Loli, Lance Ellington oraz Juliet Roberts. Nie zostało to jednak potwierdzone przez firmę. Jednak ich głosy rzeczywiście bardzo pasują do siebie. Czy to na pewno oni? Pożyjemy zobaczymy, a nóż kiedyś firma może odkryje przed nami tą tajemnicę.

Lance Ellington „This Masquerade”

Juliet Roberts „So Good”


MIRIAM

Jej voicerką jest Miriam Stockley, po której też odziedziczyła imię. Jest pierwszą ujawnioną VP w historii Vocaloid, a jej zdjęcie widnieje nawet na boxarcie MIRIAM. Przez dziewięć lat była jedynym znanym VP od firmy Zero-G, aż do czasu wydania artykułu o Avannie i podaniu kilku informacji o jej voicerce.

Jest brytyjską piosenkarką, urodzoną 15 kwietnia 1962 roku. Pochodzi z Johannesburga w RPA. W wieku 11 lat zaczęła pobierać lekcje śpiewu, a jako nastolatka po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii miała już na swoim koncie współprace m.in. z Frddie Mercury, Georgem Michaelem oraz Tiną Turner. Od 1999 rozpoczęła karierę solową, a w 2001 przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych.

Jest znana w fandomie także z cytatu „Nie da się walczyć z postępem, jak dziwnie by to nie zabrzmiało”, kiedy została zapytana co sądzi o erze Vocaloid. Sama nawet wyraziła chęć nagrania nowego VB dla MIRIAM na silnik V4.

Miriam Stockley „Perfect Day”

MIRIAM „Perfect Day”


MEIKO

Jej voicerką jest Meiko Haigō, która jako jedyna ze wszystkich VP od firmy Crypton nie jest seiyū tylko profesjonalną piosenkarką. Urodziła się w Tokio. W wieku 18 lat należała do zespołu Fragrance Balance, który wygrał konkurs muzyki amatorskiej, który był prowadzony przez YAMAHA. To wydarzenie związało ją bardzo z firmą i w 2001 roku podpisała z nimi kontrakt. Wygasł on w 2006 i od tego czasu zajmuje się karierą solową.

Meiko Haigō „Dore Dore no Uta”

MEIKO V1 „Dore Dore no Uta”

Meiko Haigō „Living”

MEIKO V3 Power „Living”


KAITO

Jego voicerem jest Naoto Fūga, który jest profesjonalnym piosenkarzem oraz seiyū. Jest to bardzo tajemniczy człowiek, który ukrył przed światem swoje dane biograficzne w tym prawdziwe imię, nazwisko oraz rok urodzenia. Wiemy, że urodził się 17 września w prefekturze Ibaraki w mieście portowym Kashima, ale obecnie mieszka w Tokio. Jego pseudonim to gra słów. który po przetłumaczeniu brzmi „gustowny głos”.

Po ukończeniu studiów nauczał w szkole muzycznej, a później zajął się śpiewem w chórkach oraz śpiewał piosenki do anime. Znany jest także z roli w japońskiej wersji dubbingowej w „Kopciuszku”. 

Wielką radość sprawia mu działanie w fandomie, co widać po jego coverach niektórych piosenek wydanych specjalnie dla KAITO, śpiewanie razem z nim oraz pozowanie w jego cosplayu.

Naoto Fūga „Thousand Year Solo”

KAITO V1 „Thousand Year Solo”

Naoto Fūga „Crescent Moon”

KAITO V3 „Crescent Moon”


VOCALOID 2

 Sweet ANN

Jej dawczynią głosu jest niejaka „Jody” i wiadomo o niej tyle, że jest australijską piosenkarką. Tyle przynajmniej podała nam firma Power FX. Fani jednak postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i znaleźć osobę, która opisem i głosem pasowałaby do ANN. Jakie są tego rezultaty? Według fandomu, może nią być Jodi Martin.

Urodziła się ona 6 listopada 1976 w Cedunii, w Australii, ale obecnie mieszka w Sydney. Swoją karierę rozpoczęła pod koniec 1996 roku, jeszcze będąc studentką i supportowała w pierwszej australijskiej trasie koncertowej Arlo Guthrie. Brisbane Times uznali ją za „jedną z najbardziej rozwijających się australijskich piosenkarek i kompozytorek”.

Jodi Martin „Saltwater in My Hair”


Hatsune Miku

Jej dawczynią głosu jest Saki Fujita, która jest znaną seiyū. Mimo, że jest voicerką najbardziej popularnego VB na świecie, nie wykorzystuje jej do promowania samej siebie.

Urodziła się w 19 października 1984 w Tokio. W 2003 została wyróżniona w konkursie VS Audition 2003 organizowanym przez firmę Pony Canyon, dzięki której zaczęła karierę. Została zauważona przez firmę Crypton Future Media dzięki jej miękkiemu i czystemu głosowi. To był strzał w dziesiątkę dla firmy.

Na swoim koncie ma m.in opening do Working!! „Coolish Walk” razem z Kana Asumi oraz Eri Kitamurą, która jest voicerką CUL. W 13 odcinku Zoku Sayonara Zetsubō Sensei podkładała głos samej Hatsune Miku, która gościnnie się tam pojawiła.

Jej największym wyzwaniem była nauka języka angielskiego, by móc nagrać angielski VB dla Miku. Do tego celu wykorzystała program o nazwie „Engrish away!”, który miał za zadanie oduczenia się silnego japońskiego akcentu w tym języku. Była to żmudna praca z powodu nauki amerykańskiego akcentu, jaki zażyczyła sobie firma, dlatego też praca nad VB była bardzo długa. Według Cryptonu, jej akcent jest bardziej czysty i zrozumiały od Yū Asakawy, VP Megurine Luki.

Saki Fujita „Crystal Quartz”

Hatsune Miku V2 „Crystal Quartz”

Hatsune Miku V2 Append Dark „Crystal Quartz”

Hatsune Miku V3 Dark „Yume to Hazakura”

Hatsune Miku V4X „Yuki ga Tokeru Mae ni”


Kagamine Rin & Len

Ich dawcą głosu jest jedna i ta sama osoba, Asami Shimoda. Jest dobrze znaną seiyū, piosenkarką oraz uznawana jest za jedną z pierwszych utaite, która promując swoje VB nagrywała covery piosenek, które osiągnęły dużą popularność.

Urodziła się 30 stycznia 1986 w Tottori. Jej talent został odkryty już w szkole średniej oraz otrzymała stypendium od szkoły aktorskiej. Karierę zawodową rozpoczęła w 2005 roku użyczając swojego głosu bliźniaczkom Futami z The Idol M@ster, co było powodem, że zauważyła ją firma Crypton i zaoferowali współpracę. Ten pomysł przyniósł jej wielką sławę, gdyż fanom bardzo spodobał się jej głos, talent oraz pomysł na stworzenie dwóch głosów, żeńskiego oraz męskiego.

Znana jest także pod pseudonimem Hanano Kaori dla gry typu visual novel dla dorosłych Tayutama, użyczając głosu Ameri Kawai.

Asami Shimoda „Rin Rin Signal”

Kagamine Rin & Len V2 „Rin Rin Signal”

Asami Shimoda „Meltdown”

Kagamine Rin Append Power V2 „Meltdown”

Asami Shimoda „Servant of Evil”

Kagamine Len Append Serious V2 „Servant of Evil ~Classic Version~”

Asami Shimoda „Kokoro”

Kagamine Rin V4X „Kokoro”

Asami Shimoda „Soundless Voice”

Kagamine Len V4X „Soundless Voice”


Gackpoid/Camui Gackpo

Jego dawcą głosu jest GACKT. Jest znanym na całym świecie piosenkarzem, tekściarzem, muzykiem, aktorem oraz modelem, miał nawet kilka przygód jako seiyū.

Urodził się 4 lipca 1973 na Okinawie. Jest jednym z wiodących piosenkarzy muzyki rockowej, ale ostatnio można go także zobaczyć na scenie teatralnej, gdzie najczęściej przybiera postać shogunów lub samurajów. Jest także multiinstrumentalistą, potrafi grać na trąbce, tubie, puzonie, pianinie, skrzypcach, perkusji, gitarze, gitarze basowej oraz bębnach. Był członkiem zespołu Cains:feel oraz Malice Mizer, gdzie w obu przypadkach był wokalistą. Później przyłączył się do zespołu S.K.I.N., który zadebiutował koncertem na Anime Expo 2007. Natomiast w 2011 ogłosił skład swojego nowego zespołu o nazwie Yellow Fried Chickenz. Współpracował także w duecie razem z Hyde, wokalistą zespołu L’arc En Ciel.

Posługuje się pięcioma językami: japońskim, angielskim, mandaryńskim, koreańskim i francuskim. Trenuje też boks i taekwondo oraz twierdzi, że został obdarzony zdolnościami parapsychologicznymi. Jego pierwszą rolą na srebrnym ekranie była postać Shō w filmie Moon Child oraz podkładał głos Maltazardowi w japońskiej wersji Artur i Minimki. Swoją pierwszą przygodę jako seiyū odbył podkładając głos Seishirō Kirishiki w Shiki. Nagrał też dwie piosenki przewodnie do gry Dirge of Cerberus: Final Fantasy VII, a wygląd zewnętrzny Genesis’a był wzorowany właśnie na nim.

Od początku do końca brał czynną rolę w tworzeniu projektu dla swojego Vocaloida, Gackpoida. Jego wygląd zaprojektował Kentarō Miura, autor serii Berserk, który jest bliskim przyjacielem Gackt’a, gdyż twierdził, że najlepiej zabierze się do tego zadania. Postać Gackpoida jest alter ego Gackta, który od zawsze marzył, by zostać samurajem. Ze względu na źródło głosu, jest to jeden z najdrożej dostępnych Vocaloidów na rynku.

Rok po wydaniu Gackpoida na rynek, Gackt zorganizował konkurs, który miał na celu „wyzwanie” wszystkich jego użytkowników, by stworzyć najlepszą oryginalną piosenkę. Nagrodą główną było 10 milionów jenów (*342300 zł) oraz umieszczenie tego utworu w 39 singlu Gackta w jego własnym wykonaniu. Zdobywcą głównej nagrody został mathru/KanimisoP za „Episode.0”. Ponad to zdobywca drugiego miejsca natsuP (SCL Project) za piosenkę „Paranoid Doll” otrzymała także nagrodę w postaci 300 tys. jenów (*10269 zł) oraz jej utwór także znalazł się w singlu w wykonaniu piosenkarza. Do utworu „Episode.0” Gackt nagrał specjalny teledysk, w którym występuje jako Gackpo.

Wziął także udział w promocji nowego VB Gackpoida na silnik V3. Firma Internet Co., Ltd. wydała serię limitowaną wersji fizycznej z wizerunkiem Gackta w postaci Gackpo. Można było ją nabyć jeśli posiadało się ID członkowskie na stronie Dears. Oczywiście wiązało się to z większym wydatkiem.

Gackt „Paranoid Doll”

Camui Gackpo „Paranoid Doll”

Gackt „Episode.O”

Camui Gackpo V3 Extend Power”Episode.O”

Camui Gackpo V4 Extend „声”


Megurine Luka

Jej dawczynią głosu jest Yū Asakawa. Jest seiyū oraz piosenkarką. Urodziła się 20 marca 1975 roku w Tokio. Aktualnie działa jako niezależna aktorka głosowa i była związana z agencją Ars Vision. Jest także współprowadzącą w internetowym show Otaku Verse Zero razem z Patrickiem Macias, redaktorem naczelnym Otaku USA. Należała także do grupy o nazwie Hinata Girls. Jest znana m.in. z roli Motoko Aoyama w Love Hina.

To jej pierwszej firma Crypton zaoferowała współpracę nad VB dla ich pierwszego projektu, jakim miała być pierwotnie Megurine Luka. Niestety napięty harmonogram Yū uniemożliwł ten proces, dlatego też postanowiono przełożyć ten projekt na inny termin. Powodem dlaczego Luka otrzymała dwa VBki był fakt, że Yū potrafi rozmawiać w języku angielskim.

Yū Asakawa „Tsuki no Gotoku”

Megurine Luka V2 „Tsuki no Gotoku”

Yū Asakawa „Just Be Friends”

Megurine Luka V4X Hard „Just Be Friends”


Megpoid/GUMI

Jej dawczynią głosu jest Megumi Nakajima. Jest filipińsko-japońską seiyū oraz piosenkarką. Urodziła się 5 czerwca 1989 roku w prefekturze Ibaraki.

W 2003 roku agencja Stardust Promotion, przodująca japońska agencja młodych talentów, ogłosiła konkurs „Self Stardust Promotion”, który wygrała i przez to zaczęła z nimi współpracę. W 2007 wzięła udział w kastingu japońskiej wytwórni Victor Entertainment „Victor Vocal & Voice Audition” i została wybrana do odegrania roli Ranki Lee z Macross Frontier.  Ta rola była jej największym sukcesem w życiu. Wygrała nagrodę w kategorii Najlepszy Występ Muzyczny w trzeciej odsłonie konkursu Seiyu Awards, który odbył się w 2009 roku za piosenkę „Seikan Hikō” w Macross F.

Megumi Nakajima „Be Myself”

GUMI V2„Be Myself „

GUMI V3 Extend „Be Myself”

GUMI V4 „Tsunaida te”


SF-A2 miki

Jej dawczynią głosu jest Furukawa Miki. Jest japońską piosenkarką i kompozytorką. Urodziła się 19 lutego 1979 roku w Hachinohe w prefekturze Aomori. Od 1995 do 2005 była basistką oraz wokalistką w zespole indie rock Supercar, a od 2006 do dzisiaj pracuje solo.

Wszystko zaczęło się w 1995 roku od umieszczenia przez nią ogłoszenia w lokalnej gazecie, że poszukuje muzyków, by w ten sposób założyć zespół rockowy o nazwie Supercar. Po udanej dziesięcioletniej karierze, grupa się rozpadła, by każdy z jej członków mógł realizować swoje plany. W 2006 roku Miki wydała swój pierwszy solowy album w którym miesza gitarowo-basowo rockowe brzmienia z elektronicznym dance-pop. Od tego czasu zmieniła swój styl z post-punk na electropop.

W 2011 roku Miki oraz jej były kolega z zespołu Supercar Nakamura Koji stworzyli nowy zespół o nazwie Lama. Wystartowali z singlem „Spell”, który został wykorzystany jako opening do anime No.6. Natomiast singiel „Fantasy” został wykorzystany jako ending do anime Un-Go.

Lama (Furukawa Miki) „Spell”

SF-A2 miki „Spell”

SF-A2 miki V4 „First Time”


Hiyama Kiyoteru

Jego dawcą głosu jest Hiyama Kiyoshi. Mieszka w Tokio i jest profesjonalnym piosenkarzem oraz kompozytorem.

Z początku nie zostało podane jak nazywa się VP Kiyoteru. Yamaha dawała kilka małych wskazówek, że głos pochodzi od „utalentowanego profesjonalnego piosenkarza, który współpracuje przy produkcji VOCALOID”. Od tego czasu niektórzy fani przypuszczali, że to właśnie Kiyoshi. 12 sierpnia 2010 na Nicocast, Kiyoshi przyznał że to on użyczył swojego głosu dla Kiyoteru.

Jak wcześniej wspomniałam, współpracuje przy produkcji VOCALOID i na swoim koncie ma między innymi demo dla VY1v3.

Hiyama Kiyoshi  „Smile”

Hiyama Kiyoteru V2„If you aren’t here”

Hiyama Kiyoteru V4 Natural & Rock „Fragments of the night”


BIG AL

Jego pierwotnym voicerem był Michael King. Jest on profesjonalnym piosenkarzem i sobowtórem Elvisa Presley’a.

Jego występy „On Tour With Elvis” są określone jako jedną z najlepszych występów dla turystów w Wielkiej Brytanii. Jego występ trwa 2h i prezentuje zawsze najlepsze przeboje Elvisa w jego stylu i to na żywo. Michael jest jedynym bytyjczykiem, który dostał nagrodę „Las Vegas Elvis Icon Award”. Przyrodni brat oraz ochroniarz Elvisa twierdzi, że Michael rusza się, wygląda i mówi dokładnie jak on, co jest trochę przerażające.

Po przesłuchaniu wszystkich próbek firma PowerFX stwierdziła, że nie są one dobre i nie spełniają oczekiwań. Postanowili więc nagrać kolejne próbki, jednakże okazało się, że zostało to uniemożliwione. Michael po nagraniu wyjechał na trasę koncertową z której nie mógł wrócić. Dlatego został zastąpiony przez Franka Sandersona, a demo z beta wersją BIG AL’a z jego głosem są nadal dostępne.

Michael King „I Just Cant Help Believin'”

BIG AL beta „I Feel Good”

Aktualnym dawcą głosu BIG AL’a jest Frank Sanderson. Pochodzi on z Sydney w Australii. Jest byłym pracownikiem firmy PFX, który pomógł wypełnić pliki głosowe dla Al’a. Obecnie pracuje jako aktor podkładający głos w programach instruktażowych. W 1997 pracował relacjonując wiadomości w mediach.

Frank Sanderson „Importing MIDI Files into Vocaloid” (zaznaczam, że to tylko tekst mówiony!)

BIG AL „Fr@cture”


Lily

Jej dawczynią głosu jest Yuri Masuda, znana także jako yuri. Jest japońską piosenkarką, która należy do zespołu m.o.v.e. Urodziła się 22 lutego 1977 roku w Kumamoto. 11 listopada 2009 roku Yuri oficjalnie poinformowała, że wyszła za mąż oraz że spodziewa się dziecka.

Zanim dołączyła do zespołu była znana jako artystka solowa z piosenki w stylu Eurobeat „PARADISE”. W 1997 roku razem z producentem t-kimurą (Takashi Kimura) oraz motsu (Mototaka Segawa) stworzyli zespół m.o.v.e. Są najbardziej znani z openingu oraz endingu do anime Initial D.

Po za głosem jej Vocaloidka odziedziczyła także od niej imię, gdyż Yuri po japońsku znaczy tyle samo co Lily.

m.o.v.e. (Yuri Masuda) „Super Sonic Dance”

Lily V2 „Super Sonic Dance”

m.o.v.e. (Yuri Masuda) „Gamble Rumble”

Lily V3 „Gamble Rumble”


Gachapoid/Ryūto

Jego dawczynią głosu jest Kuniko Amemiya. Jest ona seiyū, która aktualnie podkłada głos Gachapionwi, małemu zielonemu dinozaurowi z japońskiego TV show dla dzieci „Hirake! Ponkikki”. Urodziła się 27 kwietnia 1955 roku w Yokohamie w prefekturze Kanagawa.

Gachapin (Kuniko Amemiya) „Gachapin & Mukku Live Show Part 1”

Gachapoid V2 „from G to M (Short ver.)”

Gachapoid V3 „Tsukema Tsukeru”


Nekomura Iroha

Jej dawcą głosu jest Kyounosuke Yoshitate. Jest utaite, czyli niezależnym piosenkarzem. Urodził się 17 czerwca w Machida, w aglomeracji Tokio.

Często wykonuje utwory z anime oraz VOCALOID jak również piosenki w tradycyjnym stylu. Specjalizuje się w stylu Kayōkyoku (Showa era pop). Ma szeroką skalę głosu sięgającą ponad trzy oktawy i wykorzystuje często różne style wibracji. Kyounosuke ma zauważalną kobiecą barwę i duże zdolności wokalne, jego łagodny głos bardzo dobrze komponuje się z piosenkami tradycyjnymi, jednak potrafi także przystosować go do bardziej mocniejszych brzmień. Jest członkiem zespołu Bangetu Tei wraz ze swoją siostrą, gdzie śpiewa.

14 stycznia 2011 zmienił swoje imię z 杏之助 na 杏ノ助. Jego hobby o japoński taniec klasyczny, anime, manga, historia Japonii oraz spacery. Uwielbia ramen, yakiniku oraz ryby, ale nie znosi zielonego groszku. Jego ulubionym kolorem są niebieski, czarny i czerwony.

Z początku ani firma, ani sam wokalista nie przyznawali się do tego, że jest voicerem Irohy. Jednak zaraz po wydaniu aktualizacji na silnik VOCALOID 4, firma AH-Software udostępniła na Twitterze wiadomość, że Kyounosuke jest jej dawcą głosu i sam się też do tego przyznał.

Kyounosuke Yoshitate „The Vastness of the Hereafter is Within the Light of the Fireflies”

Nekomura Iroha  V2 (ft. VY2) „The Vastness of the Hereafter is Within the Light of the Fireflies”

Kyounosuke Yoshitate „Iroha Uta”

Nekomura Iroha  V4 „Iroha Uta”


Utatane Piko

Jego dawcą głosu jest Piko. Jest on utaite oraz profesjonalnym piosenkarzem. Urodził się 11 marca 1988 roku w prefekturze Hyogo.

Swoją przygodę muzyczną rozpoczął jeszcze w liceum za namową swojej matki, która zasugerowała mu, by umieścił swoje covery VOCALOID w sieci. W 2009 odbył się jego debiut jako profesjonalny piosenkarz, co doprowadziło do podpisania umowy z Ki/oon Records. Jego pseudonim artystyczny wziął się od imienia jego psa.

Piko specjalizuje się jako ryouseirui, czyli osoba która ma możliwość modyfikowania swojego głosu podczas śpiewu i mowy na płeć przeciwną. Przyjaźni się z Sekihanem, który także jest utaite. Obydwaj mają na koncie kilka wspólnych coverów, często parodiowych.  Na koncie posiada siedem głównych singli: Story, Wasurenagusa, Sakurane, Yumehana, Emiiro Refrain and Make My Day i Gennoha oraz trzy albumy: Infinity, 1PIKO oraz 2PIKO plus albumy z coverami i składanki jako utaite.

Jest także producentem VOCALOID pod pseudonimem Chuutoro-P (ちゅうとろP). Komponuje piosenki od 21 grudnia 2012. Jego jedyne prace jak na razie to Seiya Bokumetsu Chouzetsu Suishou Dan z GUMI oraz Miku oraz Uta Catastrophe na Miku.

PIKO „Uta Catasrophe”

Utatane Piko „Uta Catastrophe”


Masaoka Azuki**

Jej dawczynią głosu jest Yuka Ōtsubo. Jest ona seiyū oraz piosenkarką. Urodziła się 11 czerwca 1993 roku w prefekturze Chiba.

W 2014 roku przyłączyła się do zespołu SmileY inc. z producentem muzycznym VOCALOID, Yuuyu-P. Aktualnie pracuje dla agencji Early Wing, która skupia się na poszukiwaniu nowych talentów.

Bardzo lubi kolorowe fluorescencyjne długopisy, jeść oraz gra w piłkę nożną.  Znana jest z m.in. z ról Kyōko Toshinō w YuruYuri oraz Kanako Mimura w The iDOLM@STER Cinderella Girls. W anime Go! Go! 575  także użyczyła swojego głosu Masaoce Azkui.

smileY inc. (Yuka Ōtsubo) „Smile basket”

Masaoka Azuki „Love is blind”


Kobayashi Matcha**

Jej dawczynią głosu jest Ayaka Ohashi. Jest ona seiyū oraz piosenkarką. Urodziła się 13 września 1994 roku w Tokio.

Pracuje także dla agencji Horipro, która skupia się na poszukiwaniu nowych talentów. Jest najbardziej znana z roli Koharu Tanaka z Tesagure! Bukatsu-mono. W anime Go! Go! 575 także użyczyła swojego głosu Kobayashi Matcha.

Jej hobby to karaoke, anime, gry, słuchanie muzyki, internet, perkusja oraz czytanie. Potrafi grać na perkusji oraz nie potrafi dogadać się ze zwierzętami.

Ayaka Ohashi „ENERGY☆SMILE”

Kobayashi Matcha „TaimurimitsuT”


 

Dalszą część tematu poświęconej voicerom dla VOCALOID 3 znajdziecie tutaj.


*Ceny przeliczone za pomocą kalkulator-walutowy.mybank.pl z roku 2009.

**Masaoka Azuki oraz Kobayashi Matcha zostały wydane na potrzeby gier z serii Project 575, a ich głosy zostały wydane na silnik VOCALOID 2 Lite.

Ana Rena

Ana/Rena się kłania!~~ Jestem blogerką ze strony The World of Vocaloid oraz administratorką na polskiej Vocaloid Wiki. Moja historia z Vocaloidami zaczęła wydawać pierwsze pąki na przełomie 2008/09, jednak nie wiedziałam wtedy jak to się zwie. Wróciłam do tematu w 2010 zaraz po Cosplay'ach na Ecchiconie 5 i po półtorej roku zaczęłam przygodę z nimi na poważnie. Moimi ulubieńcami są Lily, Hiyama Kiyoteru, VY2, SF-A2 miki, YOHIOloid, v flower oraz ZOLA Project. Po za tym jestem studentką archeologii oraz pracuję, co sprawia, że nie udzielam się zbyt często. W wolnych chwilach dużo czytam (horrory, fantasy i historia alternatywna) oraz gram namiętnie w różnej maści gry Otome. Interesuję się także Konkursem Piosenki Eurowizji, która po Vocaloidach jest moim drugim ulubionym tematem do rozmowy.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Google+