Vocalectro, czyli jak brzmi Miku w trance

Vocaloidowy rynek muzyki elektronicznej jest ogromny. Wymienienie wszystkich artystów, którzy produkują tę muzykę jest wręcz niewykonalne, przynajmniej jeśli chodzi o ten artykuł. Dlatego dzisiaj zajmę się Vocalectro – trochę węższą dziedziną vocaloidowej elektroniki.

hatsune-miku-vocaloid-anime-hd-wallpaper-1920x1080-36549

Nazwa Vocalectro w fandomie odnosi się do podgatunków muzyki EDM: trance, dubstep, house, drum and bass itd. Najpopularniejszymi vocaloidami wykorzystywanymi do tej muzyki są Hatsune Miku, Megurine Luka, GUMI, Yuzuki Yukari, Aoki Lapis i IA. Natrafić też można na bliźniaków Kagamine, czy Sonikę. Oczywiście nie ma żadnych ograniczeń co do używanych voicebanków – po prostu te głosy występują w większości utworów w gatunku.

Na Nicovideo i YouTube nie brakuje codziennych aktualizacji od coraz to nowych producentów. Muzyka ta ciągle zdobywa nowych fanów, zarówno w Japonii, jak i poza nią. Duża zasługa za to należy się kanałowi Jrharbort Productions prowadzonemu przez redaktora angielskiej strony MikuFan. Przy współpracy z autorami utworów są tam umieszczane nowe piosenki, a także PV wykonane przez właściciela kanału.

 Najważniejsi producenci Vocalectro:

  • Hiroyuki ODA
  • Aura Qualic
  • Blue Twinkle
  • ROMO
  • Clean Tears
  • Soh Yoshioka
  • ATOLS
  • kz/livetune

Vocalectro często powstaje też poprzez remiksowanie piosenek z innych gatunków. Przykładem może być Eager Love, remiks utworu Love is War stworzony przez livetune.

 Najpopularniejszym kręgiem obracającym się w muzyce tego typu jest CC*=Style. Należą do niego: Blue Twinkle, KMN, MASAKARI i Aura Qualic. Wydali we współpracy kilka albumów, między innymi DiSTANCE, Armonia, czy Piece Of EP.

Chociaż raczej nie zagości na koncertach, czy w grach, muzyka Vocalectro z dnia na dzień zdobywa więcej fanów, którzy poszukują nowości. Odnajdują się w niej także nowi DJe i producenci, dla których korzystanie z Vocaloida może być tańszą alternatywą, niż zatrudnienie realnego wokalisty.

kyuo

Moi ulubieni producenci to Kikuo i wowaka. Najchętniej słucham piosenek wykonywanych przez Hatsune Miku. Odnajduję się głównie w muzyce elektronicznej, ale też rockowej i metalu symfonicznym. Oprócz zagłębiania się w świat Vocaloidów rysuję, fotografuję, kolekcjonuję lalki, czasami marnuję też czas na anime i gry.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Google+