Przewodnik po polskiej scenie utaite

Jeśli wydaje się Wam, że utaite to wyłącznie japoński fenomen, tkwicie w błędzie! Covery vocaloidowych utworów są nagrywane przez osoby z całego świata, w tym także przez Polaków. Przez kogo dokładnie? Przekonajcie się sami, bo jest ich więcej niż by się mogło wydawać!

Polska społeczność utaite nagrywających vocaloidowe kawałki może zaskakiwać swoimi rozmiarami. Oczywiście, nie równamy się z większymi krajami, lecz jak na tak niszowe – i niełatwe – hobby, nie mamy powodów do narzekań. Posiadamy nie kilku, a kilkunastu aktywnych wykonawców, a do tego grona ciągle dołączają nowe osoby.

W tym tekście nie będę zajmował pisał szczegółowo na temat każdego artysty – na ich temat z pewnością rozpiszę się w późniejszym czasie. Celem tego wpisu jest wymienienie najbardziej znaczących polskich utaite, abyście mogli zapoznać się z wieloma utalentowanymi osobami z naszego kraju. Zawarłem tutaj wyłącznie postacie, które nagrały co najmniej trzy vocaloidowe covery. Jeśli kogoś ominąłem, dajcie mi znać w komentarzu :)

Aкυмu Yaиdєяє

Poprzednio znana jako Yuki Yandere. Jest to utaite o urzekająco słodkim głosie, która bardzo chętnie bierze udział w duetach i dość rzadko występuje solowo. Osobiście jest wielką fanką anime z gatunku mahō-shōjo, co objawiło się w jej twórczości dwukrotnie – stworzyła po jednym coverze i fandubie z Puella Magi Madoka Magica. Przeglądając jej profil warto zwrócić uwagę na to, że część jej filmików została oznaczona jako niepubliczne, choć można do nich dotrzeć z poziomu strony głównej kanału.

Link do kanału YouTube

Aкυмu Yaиdєяє, Dixxie Nezumi: Resonate
Aкυмu Yaиdєяє: ECHO
Aкυмu Yaиdєяє, Setilla: Raspberry*Monster

AkuNoInuu

Wokalistka o energicznym głosie. Jej specjalnością są ballady, w których bardzo dobrze radzi sobie z przechodzeniem z niskich do wysokich dźwięków. Wykonała sporo coverów z kreskówki My Little Pony. Od sześciu miesięcy pozostaje nieaktywna, gdyż – jak sama twierdzi – brakuje jej weny. Towarzyszy jednak gościnnie w projektach innych artystów.

Link do kanału YouTube

AkuNoInuu: Soleil
AkuNoInuu: Shikiori no Hane
AkuNoInuu: Sword of Drossel

Alexis

Oto utaite o kobiecym i lekkim głosie. Jej wykonania obfitują w wysokie dźwięki, które wyciąga ze sporą gracją. Specjalizuje się w powolnych i wzruszających balladach. Jest to jedna z najdłużej działających utaite, gdyż swoje nagrania publikuje od ponad sześciu lat. Śpiewa w trzech językach: po polsku, angielsku i japońsku.

Link do kanału YouTube

Alexis: Saihate -ballad version-
Alexis: Pierrot
Alexis: Just Be Friends -piano arrangement-

AloisiaPhantomhive

Oto osoba, która zajmuje się naprawdę różnorodną twórczością. Odznacza się dość niskim głosem. Posiada na swoim koncie covery i fanduby (z anime, Disneya, MLP, w tym jeden po angielsku), a od ostatniego czasu zaczęła także parać się tworzeniem coverów wykonanych w programie VOCALOID, korzystając przy tym z gotowych plików VSQ. Tworzy też vocaloidowe chórki, edytując i łącząc ze sobą znalezione w sieci solowe wykonania różnych Vocaloidów.

Link do kanału YouTube

AloisiaPhantomhive: Tokyo Teddy Bear
AloisiaPhantomhive: Forbidden Happiness
AloisiaPhantomhive: Re_birthday

Ankoku

Zdecydowanie najpopularniejsza utaite z Polski. Śpiewa zarówno po japońsku, jak i angielsku, a jeden utwór (If) wyjątkowo wykonała w języku polskim. Posiada głęboki, silny głos i jest uznawana za ryouseirui, czyli utaite potrafiącą śpiewać jak mężczyzna lub jak kobieta w zależności od potrzeby. Vocaloidowe kawałki stanowią niewielką część jej dorobku. Często wykonuje utwory w akustycznych aranżacjach. Swój kanał na YouTubie prowadzi w języku angielskim.

Link do kanału YouTube

Ankoku: Lie
Ankoku: Crescent Moon
Ankoku: -ERROR

AoiKoe

Grupka fandubbersko-wokalna o pokaźnej liczbie członków. Jej twórczość obejmuje głównie covery utworów napisanych dla Vocaloidów i z anime o idolkach. W vocaloidowych projektach pod banderą tej grupy wystąpili: Akumu Yandere, Asuna, Bejeden, Ewelain, Gemmei, Haru, Kirika, Kret, Kya, Lisa, Louise, Misa, Nana, Nyaa, Pola, Risu, Sayashi, Saori, Setilla, Shizu, Taiga, Tenshi i WormyApple – łącznie jest to aż 23 wokalistów! Jeśli preferujecie chórki od solowych wykonań, z pewnością powinniście zapoznać się z działalnością AoiKoe.

Link do kanału YouTube

AoiKoe: Time Machine
AoiKoe: Unhappy Refrain
AoiKoe: Snow Song Show

Ayobitenshi

Twórczość tej grupy inspirowana jest działalnością NicoNicoChorusa. Znaczy to tyle, że składa się z wielu wykonawców śpiewających jednocześnie, tworząc coś w rodzaju chórku. Przez jej stale zmieniający się skład przeszło kilkanaście osób, wśród których wyróżniają się Muziasta, Izumi, Viuu, Nyaa i Reina. Bolączką Ayobitenshi jest wspomniany niestały skład sprawiający,  że wśród wykonawców można znaleźć zarówno doświadczonych utaite, jak i zupełne zielonki. Kolejnym problemem są aspekty techniczne związane z nagrywaniem przez wiele osób – różnice w jakości użytych mikrofonów są aż nadto słyszalne.

Link do kanału YouTube

Ayobitenshi: Nonsense Speaker
Ayobitenshi: Karakuri Pierrot
Ayobitenshi: Magnet

Bad Tenshi

Znana również jako Ten, Dashie, Dasha, Dashka i wszelkie inne ewolucje Dashie. Ta wokalistka została obdarzona głosem, który mógłby dobrze się sprawdzić w utworach przeróżnego rodzaju choć wygląda na to, że sama preferuje śpiewać ballady. Niestety, jej solowy dorobek artystyczny jest dość mały (obecnie wykonała 8 fandubów, z czego 3 vocaloidowe) z racji dość niedawnego zasilenia grona polskich utaite. Należy do grupki fandubberskiej nazywającej się AoiKoe.

Link do kanału YouTube

Bad Tenshi: Baby Baby Goodbye
Bad Tenshi: Hitorinbo Envy
Bad Tenshi: There seems to be a hidden command to being happy

BaQuu

BaQuu to utaite, która nagrywa covery z Vocaloidów i anime. Publikuje filmiki od niedawna, lecz miomo to posiada ich całkiem sporo. Posiada nadzwyczaj energiczny i czysty głos. Często coveruje kawałki Luki.

Link do kanału YouTube

BaQuu: Moonlight Embellishment Girl
BaQuu: Interviewer
BaQuu: Answer

Choco_Rika

Dla odmiany przedstawiam Wam utaite z wysokim, dziewczęcym głosem. Choco_Rika jest znana z elektronicznych i rockowych coverów, w których ma okazję wykazać się sporą dynamiką swojego głosu. Pomimo tego, że śpiewa niezwykle wysoko, nie ma problemu z wydobyciem z niego ostrego pazura. Niemal cała jej twórczość to covery vocaloidowej muzyki. Pochwały należą się jej także za świetne miksowanie dźwięku, choć mam wrażenie, że czasem nadużywa autotune’a.

Link do kanału YouTube

Choco_Rika: iNFeCTioN
Choco_Rika: Melancholic
Choco_Rika: Tenshou Shoutenshou

Chokochi

Kanał tej dziewczyny pełen jest przeróżnych projektów. Nagrywa fanduby, tworzy covery z udziałem UTAUloidów (czasem zmusza je do śpiewania po polsku), śpiewa swoim głosem po japońsku, koreańsku i polsku utwory z anime oraz Vocaloidów. Niestety, po tym, jak otrzymała lepszy mikrofon i jej prace nabrały bardziej profesjonalnego szlifu, nie nagrała zbyt wielu vocaloidowych coverów. Czasami podpisuje się jako AgataSan lub AgataaSann.

Link do kanału YouTube

Chokochi: Circus Monster
Chokochi: Hide and Seek
Chokochi: Matryoshka

Cuki Nela

Jest to jedna z młodszych stażem utaite, która zajmuje się także fandubami z MLP i okazyjnymi innymi projektami. Od strony technicznej na chwilę obecną brakuje jej sporo, ale nadrabia to zapałem.

Link do kanału YouTube

Cuki Nela, Dixxie: -ERROR
Cuki Nela: trick and treat
Cuki Nela: Imagination Forest

Daanii

Tę utaite śmiało można zaliczyć do ryouseirui – posiada niski, dość męski głos i chętnie wykorzystuje go śpiewając kawałki należące do Lena. Na swoim kanale publikuje jeszcze fanduby z anime i let’s playe z gier. Jej innym nickiem jest TheDaanii212.

Link do kanału YouTube

Daanii: Outer Science
Daanii: Cantarella
Daanii: Servant of Evil

Ewelain

Przedstawiam Wam osobę, która jest zarówno utaite, jak i twórczynią tanecznych filmików za pomocą MMD. Posiada przyjemną barwę głosu, lecz miewa problemy z wyciśnięciem z niego wystarczającej energii. Oprócz vocaloidowych coverów tworzy też te pochodzące z anime, m.in. z Love Live.

Link do kanału YouTube

Ewelain, Lisa: Yume to Hazakura
Ewelain: Close to You
Ewelain: Glide

eXway

eXway to postać zasługująca na uwagę chociazby z tego, że jest chłopakiem, co wśród polskich utaite zakrawa o sensację. Warto zwrócić uwagę, że nowe covery tegoż wokalisty diametralnie różnią się od początkowych ze względu na przebytą mutację głosu. Wykonuje covery najróżniejszych utworów, choć Vocaloidy stanowią sporą część jego twórczości. Często publikuje po kilka wykonań tych samych kawałków.

Link do kanału YouTube

eXway: Hide and Seek
eXway: Servant of Evil
eXway: Cantarella

Isia Bell

Ta utaite włada opanowanym, niskim głosem. Co ciekawe, uczęszcza do szkoły muzycznej na wydziale wokalnym, co wyróżnia ją na tle innych vocaloidowych wokalistek z Polski. Chętnie nagrywa parodie z gry World of Warcraft i openingi z anime. W vocaloidowych coverach lubi stosować efekt autotune dla uzyskania bardziej syntetycznego brzmienia głosu.

Link do kanału YouTube

Isia Bell: Mozaik Role
Isia Bell: Lie
Isia Bell: No More

Kamai Neko

Ta wokalistka cechuje się dziewczęcym i naprawdę przyjemnym głosem. Niestety, nie nagrywa swoich coverów zbyt często, toteż jej dorobek artystyczny opublikowany na kanale jest niewielki. Nagrała jeden fandub i siedem utworów, z czego cztery vocaloidowe. Tylko dwa spośród jej wszystkich coverów to kawałki pełnej długości, gdy reszta została przycięta. A szkoda, gdyż dziewczyna posiada spory potencjał!

Link do kanału YouTube

Kamai Neko: Magnet
Kamai Neko: Lie
Kamai Neko: WAVE

Kret ZPodmostu

Pod tym charakterystycznym nickiem kryje się utaite o zaskakująco dziewczęcym i milutkim wokalu, który pasuje do skocznych piosenek. W trakcie dodawania tej notki posiadała na swoim kanale zaledwie trzy vocaloidowe covery. Lubi występować w duetach.

Link do kanału YouTube

Kret ZPodmostu, BaQuu: Happy Synthesizer
Kret ZPodmostu: Mozaik Role
Kret ZPodmostu, LiseqCx: WAVE

Lila

Znana także jako MissLila18. Posiada przejmujący głos, który fantastycznie pasuje do melancholijnych ballad. Ładnie wyciąga długie głoski. Jej covery pochodzą przeważnie z disneyowskich animacji, choć nagrywa także utwory z anime. Wykonała tylko kilka vocaloidowych kawałków – szkoda!

Link do kanału YouTube

Lila: Lie
Lila: Nonsense Speaker
Lila: Kokoro

Lisi Kran

Oto osoba, która specjalizuje się w pisaniu opowiadań, do których na swoim kanale publikuje zwiastuny. Śpiewanie stawia na drugim miejscu, choć nie sprawia jej większych problemów. Śpiewa po polsku i po japońśku. Jest posiadaczką sporej kolekcji pseudonimów, do których należą: Popsuty Kran, Liska Livest, Elisabeth An Livest i Szaro-bury Kor. Uważam, że powinna poznać więcej tajników masteringu muzyki – mogłoby to znacząco poprawić brzmienie jej wykonów.

Link do kanału YouTube

Lisi Kran: Summertime Record -piano ver.-
Lisi Kran: Hirari, Hirari
Lisi Kran: Self-Inflicted Achromatic

Louise

Utaite specjalizująca się m.in. w openingach z anime, choć nagrała też parę vocaloidowych coverów. Zazwyczaj śpiewa po polsku, lecz ma też na swoim koncie japońskie wykonania (Louise w rodzimym języku czuje się dużo pewniej). Jej głos należy do wysokich.

Link do kanału YouTube

Louise: Lie
Louise, Yuki: Hide and Seek
Louise: Kokoro

MAYU ℒℯℯ

Utaite odznaczająca się niebywale wysokim, wręcz dziecięcym głosikiem, dzięki któremu łatwo ją rozpoznać spośród gąszczu innych artystów. Jej atutami są umiejętność klarownego przeciągania głosek oraz ponadprzeciętna ekspresja głosu. Nagrywa głównie covery Vocaloidów, lecz ma też parę utworów z anime, wśród których dominuje Fairy Tail.

Link do kanału YouTube

MAYU ℒℯℯ: Crier
MAYU ℒℯℯ: Rolling Girl
MAYU ℒℯℯ: Toeto

ʍιαdella Cross

Zwana także jako ʍια (Mia). Jest to popularna utaite o wysokim głosie, która coveruje głównie Vocaloidy i muzykę z anime, choć ma również parę wykonów j-popowych i disneyowskich piosenek. Czasami śpiewa wspólnie z innymi polskimi utaite. Obecnie studiuje, przez co bardzo rzadko ma okazję do nagrywania nowych utworów. Jej ulubionymi Vocaloidami są Megurine Luka oraz bliźnięta Kagamine, których piosenki wykonuje najchętniej.

Link do kanału YouTube

ʍια: Soundless Voice
ʍια: Romeo & Cinderella
ʍια: Lie

Mian Chan

Oto fandubberka z uniwersalnym (ani basowym, ani sopranowym) głosem, który wg mnie brzmi najlepiej w wolnych balladach. Swoją działalność jako utaite rozpoczęła w 2015 roku. Śpiewa do Vocaloidów i openingów z anime i chętnie zabiera się za wykonania grupowe.

Link do kanału YouTube

Mian Chan: No More
Mian Chan: Confession Rival Declaration
Mian Chan x Lisa x WormyApple: The Lost Memory

Miyotan

Miyotan to utaite lubująca się w spokojnych, melancholijnych utworach. Lubi coverować DECO*27 i MikitoP. Charakteryzuje się raczej niskim i mocnym głosem, z którego potrafi wydobyć spore pokłady mocy. Dobrze radzi sobie z wyciąganiem wysokich tonów. Przez długi czas śpiewała z użyciem słabego mikrofonu, co w połączeniu z brakiem odpowiedniego masteringu muzyki negatywnie wpływało na brzmienie jej utworów.

Link do kanału YouTube

Miyotan: Talk of the Past
Miyotan: Sayoko
Miyotan: Self-Inflicted Achromatic

Namae

Utaite, która najczęściej wykonuje covery rocko-metalowych i elektronicznych utworów, lecz nie stroni również od ballad. Posiada niski głos i wykorzystuje go z dużym opanowaniem. Świetnie sprawdza się to w spokojnych kawałkach, lecz w ostrzejszej muzyce czasami brakuje jej ekspresji i dynamiki. Jak sama twierdzi, nie może śpiewać zbyt głośno ze względu na domowników, którzy mają jej serdecznie dość. Korzysta z mikrofonu i karty dźwiękowej z najniższej półki, lecz dzięki umiejętnościom w miksowaniu i udanemu korzystaniu z efektów (autotune, pogłos) od strony technicznej utwory brzmią zadziwiająco dobrze.

Link do kanału YouTube

Namae: If
Namae: A Happy Death
Namae: I (love)

NanoKarrin

Dla odmiany nie jest to osoba, a grupa fandubberska o niezwykle pokaźnej liczbie członków. Wymienienie ich wszystkich graniczyłoby z cudem, więc napiszę pseudonimy tylko tych, którzy uczestniczyli w vocaloidowych coverach. Są to: MrurkShiguroyaMiaCAyoHikariSericNanohaInuAmianka i Rose-chan. NanoKarrin posiada na swoim kanale pokaźną liczbę coverów, lecz tylko cztery z nich pochodzą z Vocaloidów. A szkoda, bo prace tej grupy odznaczają się sporym kunsztem. Oprócz coverów tworzy liczne fanduby.

Link do kanału YouTube

NanoKarrin: Karakuri Pierot
NanoKarrin: Trick and Treat
NanoKarrin: Madness of Duke Venomania

Natsu

Oto wokalistka o wysokim, dziewczęcym i zarazem energicznym głosie. Radzi sobie naprawdę dobrze, lecz jest mało rozpoznawana w Polsce. Jest tak dlatego, że prowadzi swój kanał w języku angielskim, a śpiewa przeważnie po japońsku. Nagrała sporo coverów z anime i Vocaloidów. Często wykorzystuje klawiszowe aranżacje. Jako ciekawostkę dodam, że wykonała duet z Filipińskim męskim utaite Belphegorem.

Link do kanału YouTube

Natsu: Ai Kotoba
Natsu: Somehow
Natsu, Belphegor: Ton Ton Mae

NekoTakei

Jedna z bardziej charakterystycznych utaite. Wyróżnia się bardzo wysokim i przesłodkim głosem. Pomimo tego, potrafi nim modulować tak, by pasował do szybkich i energicznych utworów. Lubi wykonywać kawałki autorstwa HoneyWorks. Nagrała także sporo prac wspólnie z innymi utaite.

Link do kanału YouTube

NekoTakei: Confession Rival Declaration
NekoTakei: Trick and Treat
NekoTakei: Karakuri 卍 Burst

OSHii RiON

Wokalistka posiadająca dojrzały głos. Na swoim kanale opublikowała wiele utworów. Znaczna większość z nich to openingi i endingi z anime. Nagrała też kilka vocaloidowych coverów. Śpiewa po polsku, po japońsku i – okazjonalnie – po angielsku.

Link do kanału YouTube

OSHii RiON: Scissorhands
OSHii RiON: Magnet/Cantarella/E? Aa, sou. - compilation
OSHii RiON & Nicol Christopher: Magnet

OTP Creative Works

Kolejna grupka utaite. W jej skład wchodzą dwie osoby: yuyechka i cheeseman. Na wielką uwagę zasługuje zwłaszcza cheeseman, gdyż jest prawdopodobnie jedynym mężczyzną w całym gronie polskich utaite! Honoru swojej płci broni doskonale, gdyż jego covery zaskakują niebywałym profesjonalizmem, a sposobem, w jaki korzysta ze swojego głosu przyprawia fanki o przyjemne dreszcze. Drugą osobą należącą do grupy jest yuyechka (wcześniej znana także jako Yui T.), która swym talentem nie ustępuje cheesemanowi ani na krok – ekspresja w jej śpiewie oraz warsztat techniczny wznoszą ją na wyżyny polskich utaite. Oboje często występują oddzielnie i nagrywają collaby z innymi wokalistami. Przekładają jakość nad ilość, przez co na swoich kanałach posiadają relatywnie mało coverów.

Link do kanału YouTube cheesemana

Link do starego kanału YouTube yuyechki

Link do nowego kanału YouTube yuyechki

OTP Creative Works: Love Distance Long Affair
OTP Creative Works: My Friend Was Good at Drawing
Yuyechka: Palette

Pola Ruda

Utaite śpiewająca nisko, radząca sobie dobrze w spokojnych utworach (lecz – co dobre – nie ograniczająca się wyłącznie do nich). Brała udział w grupowych coverach grupy AoiKoe. Poza nagrywaniem swojego śpiewu publikuje let’s playe z gier, wśród których króluje MovieStarPlanet.

Link do kanału YouTube

Pola Ruda: Cantarella ver. Music Box
Pola Ruda: -ERROR
Pola Ruda: Secret

RenixClannad

Jest to wokalistka o jasnym, kobiecym głosie, której specjalnością jest vibrato mogące poruszyć nawet najbardziej nieczułe serca. Posiada niebywałą kontrolę nad swoim głosem; w zależności od potrzeb potrafi śpiewać delikatnie lub energicznie. Uwielbia nagrywać kawałki z anime, a zwłaszcza z Shingeki no Kyojin. To one królują na jej kanale. W porównaniu do nich, Vocaloidy traktuje po macoszemu.

Link do kanału YouTube

RenixClannad: Just Be Friends
RenixClannad: Cantarella
RenixClannad: Regret Message

Rincia

Młoda swoim stażem utaite, która w trakcie pisania tego tekstu nagrała pięć coverów, z czego trzy z nich pochodzą od Vocaloidów. Posiada wysoki, dziewczęcy głos i jest chętna do collabów z innymi wokalistkami. Posiada ambitne plany coverowe na przyszłość, miejmy nadzieję, że dopnie swego i tym samym nabierze cennego doświadczenia.

Link do kanału YouTube

Rincia: Natsu Matsuri
Rincia: Hirari, Hirari (a capella)
Rincia: Senbonzakura

Saiko Yume

Utaite posiadająca uniwersalny głos, który dobrze pasuje do różnorodnych kawałków. Lubi śpiewać dwugłosem. Na jej twórczość składają się przeróżne utwory – vocaloidowe, te z animacji Disneya, oraz z filmów aktorskich i anime. Niestety, tych pierwszych – i najbardziej nas interesujących – nagrała niewiele. Będziemy wyczekiwać kolejnych!

Link do kanału YouTube

Saiko Yume: If ~piano version~
Saiko Yume: Hide and Seek
Saiko Yume: Servant of Evil

Sami Miku

Utaite będąca ryouseirui – naturalnie posiada głos zaliczany do wysokich, lecz potrafi nim modulować, by zabrzmieć jak mężczyzna, co udowodniła w coverze utworu Re_birthday. Nagrywa covery do kawałków z My Little Pony, anime i animacji Disneya. Do tej pory opublikowała na swoim kanale jedynie trzy własne vocaloidowe utwory, lecz wielokrotnie wystąpiła gościnnie w projektach innych osób związanych z Vocaloidami. Rzadko sama tłumaczy teksty na język polski, zazwyczaj używa przekładów wykonanych przez inne osoby.

Link do kanału YouTube

Sami Miku: I=Fantasy
Sami Miku: Re_birthday
Sami Miku: Summer Idol

 

SamU

Wokalistka o wyraźnym i klarownym głosie. Oprócz tych vocaloidowych, nagrywa covery z filmów animowanych Disneya, My Little Pony i openingów anime. Popisowo radzi sobie z wyciąganiem wysokich dźwięków, dzięki czemu jej głos dobrze pasuje do takich Vocaloidów, jak Hatsune Miku lub IA. Nie lubi pisać tekstów do swoich utworów i preferuje korzystanie z tłumaczeń innych autorów.

Link do kanału YouTube

SamU: Outer Science
SamU: Alice Human Sacrifice
SamU: Tenshou Shoutenshou

Sayashi Kayato

Sayashi Kayato (w skrócie Shi) to wokalistka o niskim, dojrzałym i głębokim głosie, która z przyjemnością zabiera się za utwory napisane dla Luki. I słusznie, gdyż w jej wykonaniu brzmią świetnie! Nagrała także covery openingów z anime oraz ma na swoim koncie cover Numb zespołu Linkin Park.

Link do kanału YouTube

Sayashi Kayato: Circus Monster
Sayashi Kayato: iNSaNiTY
Sayashi Kayato: Secret

Setilla

Wokalistka o dziewczęcym głosie, która ze sporym zamiłowaniem publikuje energiczne, szybkie utwory. Swoje covery nagrywa bardzo często i pochodzą one z Vocaloidów i anime. Nie brakuje jej talentu wokalnego, lecz jej projekty kuleją od strony technicznej – posiada słaby mikrofon rejestrujący sporo szumów i ma problemy z masteringiem.

Link do kanału YouTube

Setilla: Lost One's Weeping -piano version-
Setilla: Love is War
Setilla: Letter Song

Silver

Jeden z niewielu mężczyzn w tym gronie. Swego czasu nagrywał mnóstwo let’s playów z gier komputerowych, lecz od kilku miesięcy porzucił to na rzecz nagrywania coverów z anime i Vocaloidów. Jego wykonania zaskakują starannym wykonaniem. Posiada uniwersalny głos.

Link do kanału YouTube

Silver, ʍιαdella Cross: Circus Monster
Silver: Streaming Heart
Silver: Outer Science

Sσniα

Sonia to wokalistka obdarzona średnio-wysokim głosem, potrafiąca używać go naprawdę umiejętnie. Jej wykonania prezentują wysoki poziom. Publikuje przede wszystkim covery z MLP, lecz wśród jej twórczości znajduje się kilka vocaloidowych utworów.

Link do kanału YouTube

Sσniα: Lie
Sσniα, Rzulia: Suki Kirai
Sσniα: Connecting

Taiga

Dziewczyna odznaczająca się bardzo wysokim i delikatnym głosie. Znana jest także pod przydomkiem Tomoe, a swój kanał nazwała TomoeTaigaTV. Osobiście jest wielką fanką anime Kamisama Hajimemashita i nagrała wiele coverów z różnych serii anime. Jest na bakier z ortografią.

Link do kanału YouTube

Taiga: Black★Rock Shooter
Taiga: Tokyo Teddy Bear
Taiga: Childish War

Tsuki

Znana także jako An Tsuki, pod swoimi filmami podpisuje się znakiem kanji . W ostatnim czasie jest to jedna z aktywniejszych utaite, która chętnie się udziela w społeczności. Ma na swoim koncie wiele duetów, m.in. z Namae i Mią. Posiada niski, pełen dojrzałego uroku głos. Nie przepada za śpiewaniem w uroczy sposób. Lwia część jej dorobku to vocaloidowe covery; tylko kilka utworów należy do innej kategorii. Wykazuje zainteresowanie dubbingowaniem komediowych filmików stworzonych za pomocą MMD. Coveruje w języku polskim i japońskim.

Link do kanału YouTube

Tsuki: Silent Snow
Tsuki: Cantarella
Tsuki: Interviewer

Wafelek

Utaite obdarzona delikatnym i naprawdę wysokim głosem. Lubi dynamiczne, elektroniczne kawałki i coveruje niemal wyłącznie Vocaloidy. Jest mieszkanką Kanady, dzięki czemu potrafi świetnie śpiewać w języku angielskim. Niestety, z przyczyn technicznych, w jej wykonach brakuje klarownego brzmienia. Korzysta z tłumaczeń napisanych przez siebie.

Link do kanału YouTube

Wafelek: Meltdown
Wafelek: Resonate
Wafelek: Soleil -world's end-

Weronika the Shadow

Jedna z młodszych swym stażem utaite. Ma na swoim koncie nightcore’owe przeróbki wielu utworów, kilka speedpaintów oraz filmik prezentujący używanie edytora VOCALOID. W chwili pisania tej notki zdążyła opublikować cztery vocaloidowe covery, choć tylko jeden z nich w swojej pełnej wersji. Głównym problemem tej wokalistki jest brak odpowiedniego zaplecza technicznego i wszystkie jej wykonania są nagrane bardzo niewyraźnie.

Link do kanału YouTube

Weronika the Shadow: Lie
Weronika the Shadow: Alice of Human Sacrifice
Weronika the Shadow: Servant of Evil

WormyApple

Utaite odznaczająca się całkiem wysokim i słodkim głosikiem, którym potrafi modulować w ciekawy sposób, przez co jest zaliczana do ryouseirui. Opublikowała sporo coverów należących do serii Kagerou Project. Lubi nagrywać skoczne i słodziaszne piosenki.

Link do kanału YouTube

WormyApple: Toluthin Antenna
WormyApple: Taketori Overnight Sensation
WormyApple: Ayano's Theory of Happiness

Senketsu

Darzę wielką miłością postać Hatsune Miku. Moimi ulubionymi gatunkami muzycznymi są: rock, metal, drum and bass, dubstep, muzyka klasyczna. Poza słuchaniem Vocaloidów wolny czas spędzam oglądając anime, graniem w gry rytmiczne i pochłanianiem orzeszków ziemnych.

Podobne wpisy:

34 odpowiedzi

 1. pisze:

  Przyznam szczerze, byłam zaskoczona, gdy Choco podesłała mi stronkę ^^ Musżę powiedzieć, że są rzeczy z którymi się zgadzam i są też takie, którym powinnam zaprzeczyć (i akurat tu nie mówię o moim opisie ; ) ) ale przyznać, że wykonałeś / wykonałaś kawał dobrej roboty. A myślę, że do utaite powinno się też zaliczyć osoby śpiewające w NK, bo prawie wszyscy mają swoje prywatne konta – trzeba tylko wiedzieć, gdzie je znaleźć. Problemy z ich znalezieniem mogą wynikać też z tego, że większość z nich nagrywa na nich po prostu różne covery, nie związane z anime / vocaloidami, lub po prostu rzadko coś wrzuca 😉

 2. Reni pisze:

  Uaaa… W sumie, to chciałam tylko podziękować za tak przeuroczy opis. Bardzo się wzruszyłam i jestem naprawdę szczęśliwa, mogąc znaleźć się w tak cudownym gronie naszych polskich śpiewaków, haha~

  Co jak co, ale Paniczowi należą się czapki z głów!~ ♥

 3. Miyo pisze:

  Wszystko okej, tylko tyle, że nie śpiewam po angielsku a jak już, to po japońsku xD I szczerze to nigdy nie zastanawiałam się nad tym, czy lubię DECO*27 ale jak teraz o tym myślę.. to rzeczywiście coś w tym jest :’D

 4. SamU pisze:

  WOW, nie spodziewałam się, że moja działalność na YT zostanie zauważona :* Pozdrawiam

  ~SamU

 5. Namae pisze:

  Piszę komentarz, bo wypada :’D

 6. Haha, mój opis XDD Ale gdzie jest Seraskus? :v

  • Senketsu pisze:

   Hej :) Tak, jak napisałem we wstępie tego tekstu, umieściłem tu tylko osoby, które nagrały co najmniej trzy vocaloidowe covery (inaczej ta lista nie miałaby końca ^^). Seraskus niestety ma ich mniej, chyba, że poukrywał je w innych zakątkach Internetu – w takim razie daj mi znać, a dodam go na tę listę :)

   • ʍιαdella Cross pisze:

    Poza swoimi dwoma upublicznionymi utworami ma jeszcze duet z Tsuki i tercet ze mną oraz chyba jeden (własny, solowy) fandub na NanoKarrin, więc chyba można to zaliczyć 😛

    • pisze:

     Miuś vocaloidowe xD jakby wyszedł nasz walentynkowy projekt, to wtedy byłoby akurat równe trzy 😉

 7. ryjonka pisze:

  Ciekawe z którego roku wzięliście informację, że nie lubię vocaloidów… 2010? Nie strzelajcie faktami sprzed lat, bo mogą już się przedawnić. Nie lepiej się skontaktować z tym i tamtym, by napisać rzetelne informacje?

  • Senketsu pisze:

   Hej. Faktycznie, tę informację zaczerpnąłem z opisu filmiku z 2010 roku – jest stara, ale ciężko było mi napisać coś bardziej aktualnego na temat Twojej twórczości związanej z Vocaloidami. Z resztą, na Twoim kanale jest tylko parę vocaloidowych coverów (które dodatkowo w większości pochodzą sprzed lat), a coverów innego pochodzenia posiadasz naprawdę sporo. To utwierdziło mnie w przekonaniu, że Twoje podejście co do tego się nie zmieniło.

   Skontaktowanie się z każdym z opisanych tutaj wykonawców byłoby niezwykle trudne z powodu ich sporej liczby. Jako, że nie chciałem nikogo traktować lepiej lub gorzej, postanowiłem, że ten wpis napiszę bez kontaktowania się z Wami. Co innego, jeśli pisałbym tekst poświęcony twórczości wyłącznie jednej osoby – wtedy ręczę, że bez kontaktu by się nie obyło.

   Dokonałem małej edycji, by informacja na Twój temat pokrywała się z rzeczywistością.

   • ryjonka pisze:

    To, że ktoś nie coveruje jakiegoś typu muzyki nie oznacza, że go nie lubi. Może po prostu nie mieć ochoty lub nie czuje takiej potrzeby, ale na pewno nie oznacza to niechęć do owego typu. Myślę, że to proste? I obyłoby się bez „przekreślenia”.

 8. ehehehe pisze:

  fajny artykuł ; )

 9. Hopeless pisze:

  To teraz czekam na artykuły o każdej z osobna! XD

 10. pisze:

  Jeszcze trzeba napisać o Natsu! ♥

 11. Lou Ise pisze:

  Brakuje Sayashi Kayato… :<

  • Senketsu pisze:

   Ciebie też brakowało! Wpis doczekał się aktualizacji, jesteście już obie :)
   Okazało się, że jest jeszcze tyle polskich vocaloidowych utaite, że aktualizację zostałem zmuszony rozdzielić na dwie części. Za parę dni dodam jeszcze więcej osób, będzie ich co najmniej siedem ^_^

 12. Ooo, jestem tutaj! 😀
  Zdziwiłam się szczerze, bo mam małe grono odbiorców i tylko 3 vocaloidowe covery i kilka usuniętych xD
  Brakuje mi tutaj BaQuu! Moja kochana (Ka)Sieczka, która była wspomniana przy mnie ;D

 13. BadTenshi pisze:

  Oł maj gasz, jestem tu, jak mi dobrze ;^;
  Ale brakuje mi tu mojej najczęstszej partnerki do duetów – KuroAku, która po prostu głosem i rejestrem podbija serduszko, szczególnie moje <3
  Dziękuję za tak miły opis! 😀

  • BadTenshi pisze:

   Edytowałabym, ale jestem ciotą i nie umiem… ^^”
   Tak w sumie to mam pięć vocaloidowych coverów (są jeszcze Hide and Seek i Lie, ale niestety nie ujrzą więcej światła dziennego :^:) i szykuje się więcej xD

 14. Baquu pisze:

  Mi osobiście brakuje tutaj Akumu Yandere, ale generalnie to świetnie zrobiona lista! 😀

 15. Lisa pisze:

  Brakuje mi tu Ewelain ^u^

 16. Oh wow, gdyby nie Yui to bym się o tej liście chyba nigdy nie dowiedziała haha. Bardzo dziękuję za wpis o mnie, troszkę mnie bawi to „Zdecydowanie najpopularniejsza utaite z Polski” bo wydaje mi się, że w Polsce mało kto mnie zna, ale raz jeszcze – strasznie dziękuję ♥ Ta lista taka długa, aż sobie muszę o innych poczytać bo malutko się o Polskim fandomie słyszy w moich kręgach, świetny pomysł z ta listą! O:

 17. Damn, dopiero zauważyłam, że mnie tu wpisaliście. Info o mnie jest ok, pomijając fakt, że już dawno skończyłam z kucykami, prawie wszystkie fanduby o tej tematyce są usunięte z mojego kanału, a Kołysanka dla Księżniczki była wielkim „do widzenia” dla broniaczy. .-.
  Obecnie mam na kanale więcej coverów z FNaFa, niż tych kolorowych osiołków.
  Also, skupiam się na nagrywaniu tylko piosenek z gier i vocaloidów. ;w;
  Pozdrawiam ^^

 18. Kiminai pisze:

  Ja też się tu kiedyś znajdę! \(●u●)/ Moja wiara~ xD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Google+