Kim jest Hatsune Miku?

W tym wpisie postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości osób, które jeszcze nie dowiedziały się, kim (lub czym) jest ta cała Hatsune Miku.

Hatsune Miku (japońska pisownia: 初音ミク) jest najpopularniejszym spośród wszystkich Vocaloidów. Została stworzona przez firmę Crypton Future Media, a jej dawczynią głosu jest Saki Fujita. Chronologicznie Hatsune Miku to trzeci wydany przez Crypton Vocaloid i pierwszy korzystający z silnika VOCALOID2 (drugi ogółem; Meiko oraz Kaito należą do pierwszej generacji). Należy do cryptonowskiej serii Character Vocal Series, w której skład wchodzą także: Megurine Luka, Kagamine Rin i Kagamine Len. Posiada oznaczenie kodowe CV01.

Pierwsza oficjalna grafika przedstawiająca Hatsune Miku.

Pierwsza oficjalna grafika przedstawiająca Hatsune Miku.

Wygląd postaci został opracowany przez rysownika Kei Garou. Miku posiada długie turkusowe włosy splecione w dwa kucyki za pomocą czarno-czerwonych wstążkopodobnych elementów i charakterystyczny szaro-czarny strój z turkusowymi elementami (m.in. krawatem). Na jej rękawie na wysokości przedramienia znajduje się elektroniczny panel z wieloma przyciskami, a na głowie nosi zestaw słuchawkowy. Tak prezentuje się oryginalny projekt tej postaci, lecz trzeba mieć na uwadze, że istnieje mnóstwo jej innych kreacji, o których wspomnę kilka akapitów niżej.

Hatsune Miku według oficjalnych informacji ma 16 lat, 158 cm wzrostu i 42 kg wagi. Crypton specjalnie zdecydował się nie nadawać jej cech charakteru w nadziei na to, że zostaną one nadane przez społeczność. Każdy z fanów może stworzyć własne wyobrażenie odnośnie tej postaci, głównie w zależności od słuchanych przez niego piosenek. Jedyny oficjalny opis Miku mówi o tym, że jest diwą przyszłości. Nie bez znaczenia są też jej imię i nazwisko (w Japonii istnieje tradycja nadawania imion symbolizujących np. żywioły czy pory roku), których tłumaczenie to: pierwsze brzmienie przyszłości.

Głos wirtualnej idolki został użyty w wielu udanych piosenkach publikowanych na Niconico. Szybko zdobyła rzeszę fanów tworzących teledyski czy fanarty. Stała się rozpoznawalną postacią, często symbolizując kulturę otaku. Prawdziwym przełomem w jej „karierze” okazały się koncerty na których wystąpiła w towarzystwie prawdziwych muzyków, sama będąc wyświetlana na przezroczystym ekranie (w filmiku poniżej możecie zobaczyć, jak to wygląda). Kolejnym etapem w zyskiwaniu popularności stała się ekspansja poza Japonię. Została bohaterką opery wystawionej we Francji, wystąpiła w amerykańskim programie Late Night with David Letterman oraz odbyła trasę koncertową w Stanach Zjednoczonych. Należy przy tym zwrócić uwagę, że nie powstało żadne anime o Miku.


Symbolem Miku jest cebula dymka (jap. negi), która mylnie uznawana jest za por ze względu na podobieństwo obu warzyw. Symbol ten został nadany za sprawą covera fińskiej piosenki ludowej Ievan Polkka. W PV dołączonym do utworu zdeformowana i uproszczona postać Miku (tzw. Hachune Miku, ale o niej zaraz) beznamiętnie kręci ową dymką. Motyw ten zyskał uznanie fanów i z czasem został utożsamiony z Miku.

Na bazie wirtualnej diwy powstało kilka pochodnych wersji. Jedną z nich jest Hachune Miku, która po raz pierwszy pojawiła się w teledysku wcześniej wspomnianego utworu Ievan Polkka. Hachune Miku to uproszczona Miku narysowana w stylu chibi. Jej nazwa pochodzi od sposobu wymawiania nazwy Hatsune Miku przez małe dzieci. Kojarzona jest z naiwnością i głupotą. Ta pochodna stała się popularną maskotką przejawiającą się w internetowych memach. Kolejnym przykładem może być Yowane Haku. W fandomie uznaje się ją za wykonawczynię tych piosenek, w których Miku śpiewa wyjątkowo źle z powodu niekompetencji użytkownika. Posiada całkowicie odmienny projekt postaci i wyróżnia się długimi, srebrnymi włosami.

Figurka Hatsune Miku Append

Figurka Hatsune Miku Append

Początkowo Hatsune Miku potrafiła śpiewać wyłącznie w języku japońskim, lecz w 2013 roku został wydany jej anglojęzyczny voicebank Hatsune Miku V3 English. Zostały wydane także dwa kolejne japońskojęzyczne voicebanki (Append i V3) poszerzające jej wokalne możliwości.

Lista voicebanków Hatsune Miku:

VOCALOID2:

  • Hatsune Miku (31 sierpnia 2007)
  • Hatsune Miku Append (30 kwietnia 2010) – rozszerzenie dodające nowe brzmienia: Sweet, Dark, Soft, Solid, Light, Vivid.

VOCALOID3:

  • Hatsune Miku V3 (26 września 2013) – Original, Sweet, Dark, Soft, Solid, Light, Vivid; Appendy przeprogramowane od podstaw na potrzeby nowego silnika. Vivid i Light dostępne wyłącznie w wersji cyfrowej po zarejestrowaniu kopii Hatsune Miku V3
  • Hatsune Miku English (31 sierpnia 2013)

Obecnie w produkcji jest voicebank Hatsune Miku dla silnika VOCALOID4. Zostało to oficjalnie potwierdzone  w kwietniu 2015 roku, lecz data premiery wciąż pozostaje tajemnicą.

Senketsu

Darzę wielką miłością postać Hatsune Miku. Moimi ulubionymi gatunkami muzycznymi są: rock, metal, drum and bass, dubstep, muzyka klasyczna. Poza słuchaniem Vocaloidów wolny czas spędzam oglądając anime, graniem w gry rytmiczne i pochłanianiem orzeszków ziemnych.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Google+